Alectia satser på naturligt generationsskifte
Fra september 2015 introducerer Alectia et ambitiøst og udfordrende praktikprogram, som vil give diplomingeniørstuderende et indblik i dagligdagen i en specialiseret rådgivningsvirksomhed
En af fremtidens megatrends i ingeniørbranchen består ifølge rådgivningsvirksomheden Alectia i en stigende mangel på ingeniører.
For mange virksomheder er udfordringen derfor at tiltrække og fastholde kvalificerede medarbejdere, og konkurrencen mellem organisationerne er stor, da fremtiden byder på mindre ungdomsårgange og dermed også færre ingeniørstuderende. Den udfordring ønsker Alectia at tage i opløbet.
Alectia’s intention med lanceringen af et nyt, ambitiøst praktikprogram er at være forgangsmænd og tage ansvar for, at vi i Danmarkuddannerkvalificerede ingeniører til at videreudvikle og videreføre branchen, siger Carsten Vejre, der er HR- og kommunikationsdirektør i Alectia.
Personlig interesse
- En anden dominerende trend på arbejdsmarkedet er, at vi lægger vægt på at have arbejdsopgaver, som er meningsfulde for os og taler til en personlig interesse eller fascination.
- Når vi søger job, prioriterer vi altså jobbets indhold og de arbejdsopgaver og dynamikker, arbejdspladsen tilbyder, højest. Derfor er det vigtigere end nogensinde før at fange de studerende og potentielle fremtidige medarbejdere, der passer ind i virksomhedens segment – og det er et af målene med Alectia’s nye praktikprogram, siger Carsten Vejre.
Han peger på, at Alectia har en mangeårig tradition for at tilknytte praktikanter i forskellige afdelinger med relevans for deres uddannelsesforløb.
-Når vi fremadrettet organiserer praktikanterne i et samlet forløb,får de bedre mulighed for at sparre med medarbejderne og med hinanden på tværs,og samtidig klæder vi de studerende på til at indgå i det tværfaglige samarbejde mellem vores afdelinger og divisioner. Vi har haft stor succes med at organisere vores ph.d.er på denne måde, og det vil vi gerne overføre til vores praktikanter. Det er jo blandt andet dem, der skal føre Alectia videre i fremtiden, siger Carsten Vejre.
Værdifuld brancheindsigt
Praktikprogrammet vil give de studerende værdifuld brancheindsigt og rig mulighed for faglig sparring med nogle af Danmarks førende eksperter inden for byggeri, procesteknologi, arbejdsmiljø, energi, vand og miljø.
Forløbet byder ligeledes på ekskursioner til igangværende projekter rundt omkring i Danmark, et besøg på Alectia’s kontor i England, deltagelse på forskellige fagmesser i ind- og udland samt sociale aktiviteter.
- Alectia er en ambitiøs virksomhed. Derfor er det naturligt for os at oprette et gennemarbejdet og ambitiøst program for vores praktikanter, der giver dem størst muligt udbytte af deres praktikforløb hos os. Praktikanterne vil komme helt tæt på konkrete projekter og bidrage til rådgivningen af vores kunder med deres idéer og arbejdsopgaver.Dermed får de studerende et virkelighedsnært billede afdagligdagen som rådgivende ingeniør og af vorestværfaglige diversitet og involveringi de projekter,vi arbejder på, fortæller Carsten Vejre.
Ansøgning
Praktikforløbet starter op i september 2015, hvor Alectia søger diplomingeniørstuderende fra linjerne: Bygning, Bygningsdesign, Byggeri og Infrastruktur, Stærkstrøm, Maskin, Trafik og Transport, Kemi- og Bioteknologi, Proces og Innovation samt Produktion. Det er muligt at søge en af de 10 pladser via Alectia’s hjemmeside fra mandag d. 23. marts.
-cmn