Anlægsarbejde skal sikre fjordbyer mod stormflod
Roskilde Fjord er et af de steder i Danmark, der har været hårdest ramt af ekstremt vejr. Områderne omkring får nu en omfattende stormflodssikring kombineret med nye rekreative områder
Arbejdet omkring anlæg af stormflodssikringen i Jyllinge Nordmark og den vestlige del af Roskilde Havn går ind i en ny fase, hvor de konkrete anlæg skal tegnes, og opgaverne skal sendes i udbud til entreprenører.
Der er netop fundet en totalrådgiver for begge projekter - Rambøll med arkitektfirmaet Cornelius & Vöge som underrådgiver, oplyser Roskilde Kommune.
Stormflodssikring af Jyllinge Nordmark består af en sikring mod fjorden og langs Værebro åens udmunding, bl.a. med et dige langs fjorden, et dige tværs over åens udløb med et højvandslukke samt et dige i øst ud mod åen.
Udbud efter sommeren
Rambøll vil i de kommende uger gennemgå hele området, hvor stormflodssikringen skal anlægges, sådan at deres udgangspunkt for projekteringen er bedst. Derefter bliver skitseforslagene justeret.
Bagefter vil Roskilde Kommune og rådgiverne tale med de berørte grundejere om detaljerne for netop deres grunde. Resultatet bliver en detailprojektering og VVM-redegørelse, som gør, at opgaven kan sendes i udbud til entreprenører. Hvis alt går vel, vil udbuddet ske efter sommer, så jordarbejdet kan gå i gang i starten af vinteren.
Stormflodssikringen af inderfjorden vest – fra roklubben til Kællingehaven – har også været i udbud for at finde en totalrådgiver. Også her har Rambøll Rådgivende ingeniører og underrådgiver Cornelius & Vöge vundet opgaven. Tidsplanen her vil være nogenlunde den samme som for Jyllinge Nordmark.
Gavner også Roskilde Havn
Det er planen, at et tilrettet skitseforslag for Inderfjord Vest vil blive præsenteret på digelagets stiftende generalforsamling i april.
Projektet får – udover sikringen - stor værdi for Roskilde havn og by som et nyt rekreativt rum for byens borgere og havnens brugere, der vil samle havnens sammensatte område og etablere robuste, integrerede sidde- og opholdsområder.
- Vi er nået en vigtig milepæl i de to projekter. Der er stadig et stykke vej endnu, da mange myndigheder skal tages i ed samtidig med, at de konkrete projekter bliver tegnet. Men mit budskab til de mange beboere i Nordmarken og på Strandgade ved havnen er alligevel klart: Der er lys forenden af tunnelen og vi krydser alle fingre for, at alt kommer til at gå så smidigt som muligt, så vi kan hurtigt kan se gravemaskinerne gå i gang, siger formanden for Klima- og Miljøudvalget i Roskilde Kommune, Jonas Bejer Paludan.
Sikrer 494 ejendomme
Stormflodssikringen i Jyllinge Nordmark skal sikre 494 af områdets ejendomme mod oversvømmelser. Rambøll arbejder med detailprojektering og VVM-redegørelse i forhold til en stormflodssikring mod fjorden og langs Værebro Å, bl.a. ved etablering af et dige mod fjorden, et dige tværs over åens udløb med et højvandslukke samt et dige i øst ud mod åen.
Rambøll hjælper i stigende grad kommuner med sikring mod stormflod og skybrud. Tilgangen er holistisk og multidiciplinær, hvor løsninger inden for infrastruktur, energi og byudvikling tænkes sammen med byernes øvrige indsatser inden for vand og klimatilpasning.
Rambølls eksperter inden for havne, geostruktur, vand og klimatilpasning går nu i gang med det forberedende arbejde for sikringen af de indre områder i Roskilde Fjord.
-cmn