Bæredygtigt byggeri er mere end firedoblet
Antallet af tilmeldte certificerede bæredygtige byggerier er mere end firdoblet i 2018, sammenlignet med 2017, viser tal fra DGNB, der certificerer byggerierne
Lavt energiforbrug og klimavenlige ejendomme er kommet på højt på dagsordenen hos investorer, hvor én af landets største pensionskasser skruer op for investeringer i bæredygtige ejendomme.
Det er måske en af forklaringerne på den positive udvikling af bæredygtige byggerier over de seneste fem år. Her viser tal fra DGNB, som certificerer bæredygtigt byggeri, at antallet af tilmeldte certificerede byggerier er mere end firdoblet i 2018, sammenlignet med 2017.
Lavt energiforbrug og billigere drift
Et af de selskaber, der er gået aktivt ind i udviklingen, er pensionsselskabet PensionDanmark. Med over 200 milliarder kroner i pengetanken er PensionDanmark en af landets største investorer, og i disse år skruer pensionsselskabet op for investeringerne i fast ejendom. Det sker vel at mærke i bæredygtige ejendomme, og det er der flere grunde til, forklarer ejendomsdirektør Marius Møller:
- Vi tror på, at bæredygtighed skaber værdi for os og for medlemmerne på langt sigt. Bæredygtige bygninger har lavere energiforbrug, de har billigere vedligehold af materialer og lavere omkostninger til den tekniske drift.
Ejendomsmægler: Lejerne søger bæredygtighed
Helle Nielsen Ziersen, senior client director og partner hos EDC Erhverv Poul Erik Bech i København, nikker genkendende til tendensen.
- Udviklingen breder sig, og om fem-ti år kan ejendomme, som ikke er bæredygtige, være vanskeligere at leje ud, spår Helle Nielsen Ziersen og fremhæver, at samme tendens kan gælde for salgspriser for erhvervsejendomme, fordi blandt andet pensionskasser og internationale virksomheder har fået et skarpere fokus på bæredygtighed. Derved forventes der at komme færre købere til traditionelle ejendomme, og de risikerer prismæssigt at blive overhalet af bygninger med et ’grønt’ stempel.
Helle Nielsen Ziersen påpeger, at selv om lejen er dyrere i bæredygtige lejemål, så skal virksomhederne ikke frygte ikke at få deres penge igen, når de investerer i bæredygtighed.
- Lejerne ønsker bæredygtige lejemål, men har traditionelt set ikke været villige til at betale en meget højere leje for det. Det betyder dog ikke, at pengene ikke kommer hjem igen. Energiomkostningerne er væsentligt mindre i bæredygtige ejendomme, så ofte kan man alligevel godt opnå en stabil lejeindtægt, siger Helle Nielsen Ziersen.
-jhn