Byggeriet ønsker mere kontrol med tagpapStadig mere åbne grænser og overfladisk kontrol gør det nemt at få ikke godkendt tagpap ind i landet, fortæller importør af tagpap

Byggeriet ønsker mere kontrol med tagpap

En svag kontrol, vildledende markedsføring og lemfældig omgang med ikke-godkendt tagpap vækker bekymring i Dansk Byggeri, hos arkitekter, rådgivere og branchen selv, der alle efterspørger mere kontrol

Det er Energistyrelsen, der har ansvar for, at byggevarer og herunder tagpapprodukter, der markedsføres i Danmark, lever op til gældende normer og krav. Kontrollen foregår under den såkaldte Markedskontrol. Men ifølge chefkonsulent i Dansk Byggeri Jan Alstrøm kan man diskutere, om Energistyrelsen i tilstrækkeligt omfang foretager en aktiv kontrol af selve produktet eller alene ser på importørens og producentens fremlagte dokumenter.

- I Dansk Byggeri oplever vi, at der er nogle tagpapprodukter på markedet, som ikke lever op til de kvaliteter, der forventes, i forhold til de betegnelser de anvender og markedsfører sig med. Derfor er der behov for mere kontrol på området, siger Jan Alstrøm til magasinet Byg Tek.

Tagpappens gode ry er truet
At bygge med tagpap er blevet mere og mere populært, og den udvikling vil tagpapbranchen gerne fastholde. Og her spiller mere kontrol en vigtig rolle:

- Vi skal være sikre på, at produkter og metoder opfylder gældende krav. Det rammer hele branchen, hvis nogle tagpapprodukter ikke opfylder kravene, så fx brandsikkerheden bringes i fare, siger Ole Wissing, der er direktør i Indkøbsforeningen INTA og importør af tagpap.

Han påpeger, at stadig mere åbne grænser og en overfladisk kontrol gør det nemt at importere ikke-godkendte byggematerialer, herunder også tagpap, til Danmark. Michael Vesterløkke, sektionsleder og seniorspecialist inden for renovering og byggeteknik i Cowi, supplerer:

- Der er et behov for mere kontrol, fordi de udenlandske produkter måske er afprøvet i forhold til andre standarder og betingelser eller slet ikke er afprøvet overhovedet. Vi oplever, at nogle entreprenører importerer udenlandske produkter, der ikke i samme omfang er afprøvet og dokumenteret som de danske.

- Det er vigtigt, at tagpappen er flyvebrandgodkendt og har den elasticitet, som den skal have. Men det er mindst lige så vigtigt, at man kan stole på de oplysninger og specifikationer, der bliver givet om produktet,slutter Michael Vesterløkke.

Ser pap, der ikke lever op til  brandkrav
Klaus Andersen, arkitekt i Birch & Svenning A/S, har på trods af udførlige fagbeskrivelser med henvisning til de forskellige produktkrav erfaret, at der er tagpapprodukter på markedet, som ikke lever op til brandmodstandsevnen:

- Det er vigtigt med mere kontrol, så man kan sikre sig, at de krav, der bliver stillet i Bygningsreglementet, rent faktisk også bliver overholdt. Det er et krav, at tagdækning skal være testet i henhold til Broof(t2), og det er et problem, hvis ikke det er det.

-jhn

11/4 2014