Dyr regning til bilisterne på Frederikssundsforbindelse
Staten sparer på med brugerbetaling mindre end ½ milliard kroner på ny bro ved Frederikssund. Bilisterne får en regning på 2 milliarder kroner
Af Dan Bjerring
Christiansborg
Det tidligere folketingsmedlem Stefan G. Rasmussen fortsætter sammen med en række andre Frederikssundsborgere kampen mod brugerbetaling på den nye Kronprinsesse Marys Bro, der åbner senere i år.
Argumentet for brugerbetalingen har fra politikerne på Christiansborg været for, at broen ville koste staten op imod 1,4 milliarder kroner, som man ikke har.
Men i det regnestykke indgår ikke blandt andet de store udgifter til pendlerfradrag, fradrag i erhvervsskat og andet, som staten alene på grund af brugerbetalingen. Dermed er den reelle meromkostning for staten langt lavere - 460 millioner kroner ifølge beregninger i Frederikssundgruppen.
Skal betale broafgifter i 40 år
- For at staten kan spare de penge, skal bilisterne de næste 40 år betale over to milliarder kroner i broafgifter, for at færdes inden for deres egen kommunegrænse, siger Stefan G. Rasmussen blandt andet.
Den eneste sikre indtægtskilde er faktisk lastbiler og lastvogntog over 3.500 kg, som er tvunget over den nye bro, mens almindelige biler fortsat kan bruge den gamle bro gratis.
For lastbiler kommer passagen til at koste 82 kroner tur/retur.