Revision af Bygningsreglementet primo 2027
Formålet er at gøre reglerne enklere og mere anvendelige, så det bliver lettere at renovere, omdanne og opføre nyt byggeri
Af Dan Bjerring
Christiansborg
Ulrik Knudsen fra DanmarksDemokraterne har spurgt boligminister Jacob Mark (SF) om ”det er hensigtsmæssigt”, at certificerede brandrådgivere ifølge BR18 ”pålægges det fulde personlige ansvar for den brandtekniske dokumentation”.
Samtidig har de ifølge Byggeloven som udgangspunkt ikke selvstændig adgang til at påklage kommunale afgørelser, der tilsidesætter deres faglige vurderinger.
Ministeren slår fast, at regeringen ”ikke har en ambition om at gennem føre en gennemgribende revision af Bygningsreglementet”:
- Formålet er at gøre reglerne enklere og mere anvendelige, så det bliver lettere at renovere, omdanne og opføre nyt byggeri, påpeger han.
Certificerede rådgivere
Certificeringsordningen blev indført i 2018, hvor den tekniske byggesagsbehandling af brandforhold og konstruktioner for kompliceret og risikofyldt byggeri overgik fra kommunale byggesagsbehandlere til certificerede rådgivere.
Det betyder, at certificerede rådgivere skal sikre, at byggeriet lever op til de tekniske krav til brand og konstruktioner i Bygningsreglementet.
Den certificerede brandrådgiver skal sikre, at byggearbejdet overholder brandkravene, og at dokumentationen er fyldestgørende, opfylder sit for mål og er kontrolleret.
Skal kontrollere gyldigt certifikat
Men det er bygningsejeren, der ifølge Byggeloven har ansvaret for, at bygningen lever op til kravene i Bygningsreglementet. Det er derfor også bygningsejeren, der kan klage over en kommunes afgørelse.
Det gælder også afgørelser, der angår brandsikkerheden. Kommunen skal ikke foretage teknisk byggesagsbehandling på brandområdet, men skal kontrollere, at der foreligger et gyldigt certifikat på den tilknyttede certificerede brandrådgiver og, at der foreligger dokumentation for indplacering af brandklasse.
Kan fratage rådgivers certifikat
Hvis kommunen opdager en åbenlys fejl i den indsendte dokumentation, kan kommunen i forbindelse med åbenlyse fejl afvise bygningsejerens ansøgning om byggetilladelse.
Hvis certificeringsorganet får en begrundet mistanke om, at en certificeret råd giver ikke opfylder betingelserne for certificering, eksempelvis fordi der er alvorlige fejl i dokumentationen, kan der foretages kontrol af den certificerede. I sidste ende kan man fratage certifikatet på den pågældende rådgiver.
Revision af Bygningsreglementet på vej
Ministeren oplyser i øvrigt, at der, som led i en gennemgribende revision af Bygningsreglementet, gennemføres en evaluering af den eksisterende certificeringsordning med henblik på at undersøge mulighederne for en ny eller revideret certificeringsordning for brand og konstruktioner.
Det forventes, at evalueringen foreligger primo 2027, og ministeren vil derfor afvente den nævnte evaluering, før han tager stilling til en eventuel revision af certificeringsordningen.