ENGEL støtter op om EuroSkills 2025
ENGEL udtrykker sit engagement i at hjælpe unge faglige talenter på vej ind på arbejdsmarkedet ved at sponsorere EuroSkills 2025
ENGEL har en klar mission: At støtte op om fremtidens erhvervsfaglige talenter.
I samarbejde med SkillsDenmark og EuroSkills 2025, der arbejder for at positivt eksponere
erhvervsuddannelserne, viser ENGEL sit engagement i at hjælpe unge faglige talenter på
vej ind på arbejdsmarkedet og ud i industrien, hedder det i en meddelelse fra virksomheden.
John C. Engel, medejer af F. Engel, udtaler:
-Hos ENGEL respekterer vi vigtigheden af at nære den næste generation af dygtige fagfolk. Vi er stolte sponsorer af både SkillsDenmark og EuroSkills 2025, da vi ønsker at hylde de unge talenters ambitioner, formål og engagement.
Skills er en platform, der ikke blot eksponerer erhvervsuddannelserne, men også promoverer landets dygtigste EUD-elever.
Gennem konkurrencer får de mulighed for at yde deres bedste, og forhåbentlig ende som Danmarks eller måske verdens bedste faglærte, hvad end de måtte være - murer, maler eller konditor.
Ved deltagelse i internationale mesterskaber som EuroSkills og WorldSkills får deltagerne også mulighed for at afprøve deres kunnen i en global kontekst.
Dette åbner op for et internationalt netværk og muligheden for at lære af nye og innovative løsningsmodeller.
John Engel fortsætter:
-Vores historie er dybt forankret i håndværks- og industriverdenen, og derfor er det helt naturligt for os at støtte op om de unge erhvervsfaglige talenter, deres passion og stolthed; hvad end de skal ud som håndværkere eller ud i industrien.
Faglighed er ikke bare en kunnen, og det er netop dét, vi ønsker at understøtte, siger han.
EuroSkills afholdes den 9. - 13. september, Herning, Danmark.
-kis