Få overblik over forbrugsudgifterne i boligforeningen

Få overblik over forbrugsudgifterne i boligforeningen

Fra årsskiftet skal alle beboere i lejligheder kunne få månedlige oplysninger om deres el- og varmeforbrug. Virksomheden ista hjælper boligforeningerne med at opfylde fremtidens energikrav – til glæde for både pengepungen og CO2-udledningen

Af Lisbeth Petersen

Energieffektiviseringsdirektivet hedder det på langt, tungt dansk, dét der med udspring i en EU-lov skal sørge for at fremme besparelser på energi og miljøbelastning.

Konkret har direktivet allerede stor betydning ikke mindst for beboere og ledelser i boligejendomme, og ellers får det snart. For fremover bliver kravene til aflæsning og styring af hver enkelt boligs energiforbrug skærpet, og virksomheden ista er, som en af de mest erfarne på området, klar til en travl tid hos både eksisterende og nye kunder.

- Størstedelen af verdens CO2-udslip kommer jo fra afbrænding af olie og gas, og derfor er der helt naturligt et stort fokus på det enkelte menneskes forbrug. Udover, at vi kan levere de tekniske løsninger til at holde styr på energiforbruget, vil vi også gerne hjælpe folk til at blive bedre til at spare både penge og miljøbelastning, siger Hans Finne, som er salgsdirektør i ista.

Cloriusmanden er afløst af fjernaflæsning

Hvor firmanavnet måske ikke lyder bekendt for så mange, gør forgængeren, Clorius, det til gengæld. Fordampningsmåleren til forbrugsbaseret afregning, som de danske pionerer, Axel og Odin Clorius, opfandt for over 108 år siden, har været fast inventar på radiatorerne hos mange lejlighedsbeboere, som så har budt ’Clorius-mændene’ indenfor til den årlige aflæsning af den farvede fordampningsmåler.

I dag er virksomheden en del af internationale ista, der måler, visualiserer og afregner individuelt energiforbrug i bolig- og erhvervsejendomme i 22 forskellige lande, og de velkendte fordampningsmålere står også til udskiftning. Allerede sidste efterår var det slut med at installere den type målere, og fra 1. januar 2027 skal alle målere være modeller, der kan fjernaflæses.

Lægfolk bidrager til udvikling af løsninger

Om godt tre måneder, når vi går ind i 2022, kræver lovgivningen, at alle forbrugere, som allerede har målere med fjernaflæsning, i fyringssæsonen skal have oplysning om deres forbrug hver måned i stedet for en gang om året.

Og udover installation af ista’s målere og forskellige, faste serviceaftaler tilbyder virksomheden også en grundig, indledende rådgivning om den løsning, der er bedst for den enkelte ejendom.

- Fjernaflæste målere giver forbrugerne mange fordele. De kræver jo kun et enkelt montørbesøg til opsætningen, resten foregår automatisk derfra. Og den løbende aflæsning over hele året giver beboere og ejendomsselskaber meget bedre muligheder for at have overblik over forbrug og udgifter, og reagere på det, når det er nødvendigt, siger Hans Finne, som sammen med sine kolleger i ista har arbejdet en del med, hvordan de månedlige forbrugsoplysninger til beboerne skal se ud.

- Der er forskel på, hvordan de forskellige generationer foretrækker at få opgørelserne præsenteret visuelt. De unge vil typisk gerne have kurver og diagrammer at kigge på, mens mange ældre stadigt foretrækker at se konkrete tal på et stykke papir.

Derfor har vi til udviklingen af forbrugsoplysninger samlet en gruppe med 15 lægfolk i forskellige aldre, som har hjulpet os med et udtryk, alle er tilfredse med, siger Hans Finne.

Til Netværksdagen for Byens Boligforeninger den 30. september i Hvidovre kan man på istas stand få meget mere at vide om målerløsninger og -produkter, og om ansvarsfordelingen ved en aftale mellem boligforeninger og ista. 

Hent dine gratis billetter til Netværksdagen her...

25/9 2021
  • Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

    Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

    arkitektur ›Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige
  • Jyske entreprenører fusionerer

    Jyske entreprenører fusionerer

    byggeri ›Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag
  • Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

    Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

    byggeri ›I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting
  • Ny svømmehal på vej i Aabenraa

    Ny svømmehal på vej i Aabenraa

    byggeri ›Byrådet i Aabenraa Kommune har afsat en anlægsbevilling på 137 mio. kr. til opførelse af en ny svømmehal, der skal sikre tidssvarende svømmefaciliteter ved Arena Aabenraa mange år frem
  • Afmystificering er en af hemmelighederne bag godt naboskab

    Afmystificering er en af hemmelighederne bag godt naboskab

    byggeri ›I Rødby bor der 2000 mennesker, mens 3500 byggearbejdere er kommet til for at opføre Femern-forbindelsen. Det stiller krav til både lokale og midlertidige beboere i den lille by
  • Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • 3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

    3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

    byggeri ›Alt for mange unge må nøjes med kortvarige uddannelsesaftaler. Hos murerfaget står det ekstra slemt til med 2/3 af samtlige indgåede aftaler. 3F efterlyser mere "pisk og gulerod"
  • Optimismen bobler i de små virksomheder

    Optimismen bobler i de små virksomheder

    byggeri ›SMV'ernes erhvervstillid er ifølge SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer steget til det højeste niveau i to år