Femernprojektet vil genindføre fire ugers arbejde uden fridage

Femernprojektet vil genindføre fire ugers arbejde uden fridage

Det er ikke fra medarbejderne, ønsket om de lange arbejdsperioder stammer

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Ifølge 3F’s Fagbladet er der igen problemer med arbejdstiden for udenlandske ansatte på Femernprojektet.

Fagbladet skriver blandt andet, at det hollandske konsortium Fehmarn Belt Contractors (FBC), der har kontrakt på første etape af Femern-forbindelsen, vil lade de ansatte arbejde i op til 28 dage ad gangen - uden fridage.

Det er ikke første gang, at der er problemer med arbejdstiden, efter at Arbejdstilsynet oprindeligt – men senere trak tilladelsen tilbage - åbnede for de 28 dage uden hviledage.

Presset til overenskomst
Det førte i september 2020 til demonstrationer og advarsler om en mulig konflikt, fordi FBC nægtede at indgå overenskomst og lod deres medarbejdere arbejde i 12-timers-vagter 28 dage i træk.

FBC blev på den måde presset til at indgå overenskomst med 3F, og dermed også slut med de lange arbejdstider.

I øjeblikket arbejder maskinførerne i FBC syv dages efterfulgt af syv fridage.
Hollænderne vil ifølge Fagbladet med den begrundelse, at der er rekrutteringsproblemer, fravige reglerne om fridøgn og indføre en længere arbejdsperiode med mulighed for at
arbejde syv, 14 eller 28 dage i træk efterfulgt af et tilsvarende antal fridage – dog med fire fridøgn i løbet af de 28 dage.

75 procent siger nej
Det er dog ikke fra medarbejderne, at ønsket om de lange arbejdsperioder stammer. Ifølge 3F sagde cirka 75 procent af medarbejderne nej til en længere arbejdscyklus. Ifølge

Arbejdsmiljøloven skal man inden for hver periode på syv dage have et fridøgn. En forsker i arbejdsmedicin har tidligere over for Fagbladet kaldt det ’uhørt’ at arbejde 28 dage i træk med henvisning til, at når man kommer over otte timers arbejde på en dag, er risikoen for at komme ud for en ulykke dobbelt så stor.

11/2 2022