Forundersøgelse af Kattegatforbindelse parat til start
Transportminister Ole Birk Olesen har offentliggjort kommissoriet for den forundersøgelse, der skal danne grundlag for en eventuel beslutning om at anlægge en fast forbindelse over Kattegat mellem Sjælland og Jylland via Samsø.
Af Dan Bjerring
Christiansborg
Senest offentliggjorde Vejdirektoratet en strategisk analyse, der viste, at en Kattegatforbindelse vil kunne binde Øst - og Vestdanmark bedre sammen trafikalt med store rejsetidsbesparelser for både bilister og togpassagerer.
Desuden indikerede de finansielle beregninger, at det vil kræve et ekstra tilskud på over 50 milliarder kroner, hvis Kattegatforbindelsen med jernbane skal kunne betale sig hjem i løbet af 40 år.
Tilsvarende vil der være behov for et tilskud på cirka 5 milliarder kroner, hvis der udelukkende er tale om en vejforbindelse.
Både vel og jernbane
I undersøgelsen blev taget udgangspunkt i en vej- og jernbanekorridor fra Røsnæs på Vestsjælland via Samsø til Hou i Østjylland, og i den kommende forundersøgelse af projektet skal forskellige linjeføringskorridorer, tekniske løsninger og miljømæssige konsekvenser belyses nærmere.
Der skal gennemføres en forundersøgelse for både en ren vejforbindelse og en kombineret vej- og jernbaneforbindelse over Kattegat. Formålet med forundersøgelsen er at tilvejebringe et bedre grundlag for en politisk drøftelse og eventuelt en principbeslutning om projektets videre forløb, herunder forhold om anlægsøkonomi, finansiering, organisering, trafik, miljø, anlægsteknik og samfundsøkonomi.
Linieføringsalternativer
Indledningsvis gennemføres en screening af linjeføringsalternativer for både kyst-til-kyst-forbindelsen over Kattegat samt de tilhørende landanlæg for både en vejforbindelse og en kombineret vej- og jernbaneforbindelse.
På den baggrund foretages en mere detaljeret undersøgelse af anlægsteknik, natur- og miljøforhold (herunder støj) – og økonomi for landanlæggene.
Der skal gennemføres
vurderinger af linjeføringernes nærmere placering - under hensyntagen til lokale landskabsforhold, naturområder, bebyggelser, fremtidige planer både vej- og jernbaneanlæggene – og det skal desuden vurderes, i hvilket omfang vej- og jernbaneanlæg kan placeres i samme i korridor, eller om der er forhold, der taler for særskilte forløb.
For jernbaneforbindelsen skal der undersøges både anlæg af ny højhastighedsjernbane og/eller opgraderinger af eksisterende jernbane.
Kan tunnelelementfabrik i Rødby genanvendes?
Undersøgelserne af anlægsteknik og -økonomi for kyst-til-kyst-forbindelsen skal blandt andet afdække mulige tekniske løsninger og konstruktionsmetoder, herunder om forbindelsen bør udføres som bro- eller tunnelløsning eller kombinationer af disse.
I den forbindelse gennemføres en vurdering af mulighederne for at genanvende den kommende tunnelelementfabrik i Rødbyhavn til at fremstille elementer til en fast Kattegatforbindelse udført som hel eller delvis sænketunnel, når produktionen af elementer til Femern Bælt-forbindelsen er afsluttet.
Undersøgensen varer tre år
I den strategiske analyse fra 2018 blev det vurderet, at der kan være et større potentiale for at reducere anlægsudgiften, hvis gennemsejlingshøjden for broen mellem Jylland og Samsø kan reduceres eller anlægges som lavbro frem for skråstagsbro. Der er nemlig en stor del af vejen tale om et meget lavvandet havområde. Det vil kræve, at trafikken for større skibe omlægges til øst om Samsø.
Der gennemføres samfundsøkonomiske analyser for at belyse, om de forskellige alternativer af en fast Kattegatforbindelse vil være en god investering for samfundet.
Derudover skal der foretages vurderinger af en række øvrige konsekvenser ved en Kattegatforbindelse, herunder projektets klimamæssige påvirkning samt betydning for erhvervsliv og regionaløkonomiske effekter.
Det samlede budget for forundersøgelsen er 60 millioner kroner Midlerne er fordelt med 15 millioner kroner i 2019, 25 millioner kroner i 2020 og 20 millioner kroner i 2021.