Glascom tager over efter DP Glas

Via opkøb får Glascom nu udvidet sine faciliteter i Låsby ved Aarhus betydeligt, så virksomheden nu har 3.600 kvadratmeter under tag

Glasgrossisten Glascom overtager aktiviteterne fra konkursboet efter DP Glas og får dermed opfyldt et længe ventet ønske om mere plads og større fleksibilitet.

Glascoms jyske afdeling har hidtil ligget dør om dør med produktionsvirksomheden DP Glas i en moderne lager-, produktions- og administrationsbygning i Låsby ved Aarhus. I sidste uge indgav DP Glas imidlertid konkursbegæring, men det er nu lykkedes at overføre en del af aktiviteterne til Glascom.

– Selv om vi selvfølgelig beklager, at det trods hårdt arbejde fra de tidligere ejere ikke lykkedes at videreføre DP Glas, så glæder det os dog, at vi har fået muligheden for at overtage de sunde dele af virksomheden. Fire medarbejdere og en del af produktionen, bliver nu en del af Glascom, siger direktør Morten Gaardboe fra Glascom.

– Det betyder, at vi fremadrettet kan servicere vores kunder endnu bedre. En af vores helt store forcer er netop nærheden og fleksibiliteten, og ved at få tilført en mindre egenproduktion af termoruder vil vi nu kunne levere små special- og hasteordrer til glæde for vores kunder, siger Morten Gaardboe.

Glascom, der blev stiftet i 2005 i Slagelse, har i dag etableret sig som en af branchens førende grossister og en af de få leverandører, der har egne lagre og daglige leveringer med egne biler. Glascom beskæftiger i dag 50 medarbejdere. Virksomheden har adresser i Slagelse, København, Odense og Aarhus.

Med opkøbet får Glascom nu udvidet sine faciliteter i Låsby ved Aarhus betydeligt, så virksomheden nu har 3.600 kvadratmeter under tag.

– Vi har på grund af øget efterspørgsel og aktivitet gennem længere tid afsøgt mulighederne for at få mere plads i Låsby. Med opkøbet udvider vi nu både vores lager- og produktionskapacitet og får nogle rigtig gode rammer for salg og administration, siger Morten Gaardboe.

På adressen i Låsby driver Glascom også virksomheden Dansk Glassliberi med eget sliberi, CNC samt hærderi.

-cmn

14/9 2015