Gratis fornyelse er ikke i strid med regler for HuseftersynsordningErhvervs- og vækstminister Rasmus Jarlov

Gratis fornyelse er ikke i strid med regler for Huseftersynsordning

Tilbuddet om en gratis fornyelse påvirker ifølge Sikkerhedsstyrelsen ikke den bygningssagkyndiges tilskyndelse til at notere flere eller færre skader på ejendommen

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Arkitekt Ole Kjølhede har rettet henvendelse til Folketinget med en stærk kritik af den fungerende Huseftersynsordning.

Ole Kjølhede nævner i sin henvendelse blandt andet, at nogle bygningssagkyndige tilbyder ’gratis fornyelse’ af tilstandsrapporten for et ’symbolsk beløb på typisk under 1.000
kroner’.

Sikkerhedsstyrelsen, under hvem Huseftersynsordningen hører, oplyser, at de som udgangspunkt går ud fra, at omkostningerne til en eventuel fornyelse af tilstandsrapporten er indarbejdet i den pris, som kunden betaler for sin tilstandsrapport:

Gratis fornyelse sætter ikke uvildighed ud af kraft
- En ’gratis fornyelse’ er således en ydelse, som er aftalt mellem bygningssagkyndig og hussælger i forbindelse med køb af tilstandsrapporten, svarer erhvervsministeren.

Sikkerhedsstyrelsen vurderer ikke, at den bygningssagkyndiges uvildighed er sat ud af kraft, hvis vedkommende, som en service, tilbyder at forny tilstandsrapporten, hvis huset ikke er solgt inden for rapportens gyldighedsperiode på seks måneder.

Samtidig mener man ikke, at tilbuddet om en gratis fornyelse påvirker den bygningssagkyndiges tilskyndelse til at notere flere eller færre skader på ejendommen.

Førsynsrapporter
Ole Kjølhede nævner også, at de bygningssagkyndige udarbejder såkaldte ’førsynsrapporter’, hvor de gennemgår en ejendom forud for den officielle tilstandsrapport.

Nogle hussælgere kan nemlig have en interesse i at få foretaget en førsynsrapport, som led i at udbedre skader forud for hushandlen:

- Sikkerhedsstyrelsen vurderer ikke, at en førsynsrapport betvivler den bygningssagkyndiges uvildighed. Det er dog vigtigt at understrege, at den bygningssagkyndig ikke må betinge sin udarbejdelse af tilstandsrapporter af, at sælger tilkøber yderligere ydelser som for eksempel en førsynsrapport. Det skal være muligt alene at bestille en tilstandsrapport, oplyser Rasmus Jarlov.

Tilstandsrapporter skal kunne udarbejdes året rundt
Det skal også være muligt at få udarbejdet tilstandsrapporter året rundt - også dage, hvor taget er dækket af sne.

Hvis en bygningssagkyndig gennemgår en ejendom, hvor taget er dækket af sne, vil den bygningssagkyndige indføre et forbehold for, at taget ikke er gennemgået. Når sneen er smeltet, kan den bygningssagkyndige gennemgå taget og udarbejde en allonge:

- Der er således ikke noget til hinder for at udarbejde en tilstandsrapport på en snedækket ejendom og efterfølgende udarbejde en allonge, forklarer ministeren.

- Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen er i øvrigt opmærksom på konkurrenceforholdene på markedet for tilstandsrapporter, slutter Rasmus Jarlov.

25/4 2019
  • Fischer TourVan kommer til Danmark

    Fischer TourVan kommer til Danmark

    byggeri ›SPONSORERET INDHOLD: Kom helt tæt på og få testet Fischers produkter, når Fischer TourVan lægger vejen forbi Kolding og Køge senere på måneden. Der vil også være konkurrencer, et lykkehjul og - i Køge - en gokart-bane
  • Kemp & Lauritzen strammer grebet om Sønderjylland

    Kemp & Lauritzen strammer grebet om Sønderjylland

    byggeri ›Teknikgiganten overtager aktiviteterne i Vollerup El-service i Sønderborg og styrker sit landsdækkende værditilbud og sin lokale position i Syd- og Sønderjylland
  • Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    byggeri ›I perioden 2021 til og med 31. juli 2026 har der været 172 klagesager om råstofindvinding. Kun 59 af sagerne har klagen haft opsættende virkning
  • Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    byggeri ›En ny analyse fra SMVdanmark viser tydelige forskelle på, hvor meget kommunerne bruger juniormesterlære. Kommuner med mange elever, der ikke består dansk og matematik, har meget få elever i juniormesterlære
  • Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    byggeri ›Slottet får et nyt underjordisk skatkammer, moderne publikumsfaciliteter og en delvis genskabelse af den historiske voldgrav. Nu har et bedømmelsesudvalg udpeget Aart som vinder af arkitektkonkurrencen om Rigets nye skatkammer
  • LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lov, der gør det lettere at bygge almene boliger i de store byer - trods høje grund- og byggeomkostninger
  • Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    politik ›Skatteministeren mener, at der skal være proportionalitet mellem forseelse og sanktion. ”Det kan opleves urimeligt og voldsomt, når en mindre overtrædelse kan medføre krav om efteropkrævning af hele registreringsafgiften på flere hundrede tusinde kroner”