Historisk lavt antal tvangsauktioner stabiliserer boligmarkedet

Historisk lavt antal tvangsauktioner stabiliserer boligmarkedet

I årets første ni måneder har der i alt været 1071 tvangsauktioner, svarende til færre end fire om dagen i gennemsnit

Af Dan Bjerring

Antallet af tvangsauktioner faldt ifølge Dansk Industris skatte- og boligøkonom, Bo Sandberg, en smule i september i forhold til måneden før.

Men det ligger historisk lavt, og 2021 er godt på vej til at blive et positivt rekordår i den statistik:

- Uanset, hvordan man vender og drejer tallene, så rimer rekord få tvangsauktioner meget dårligt på frygten for en boligboble. Det rekordlave antal tvangsauktioner skyldes en kombination af lav rente, solidt opsving med høj beskæftigelse, stigende indkomster, høj opsparing – særligt under corona – og i langt det meste af landet også en lav boligbyrde - boligudgifter i procent af disponibel indkomst, siger Bo Sandberg.

Stabiliserer boligmarkedet
I september var der ifølge Danmarks Statistik 117 tvangsauktioner, når der korrigeres for normale sæsonudsving, mod 124 i august. Og foreløbig har der i 2021 i alt været 1.071 tvangsauktioner, hvilket er det laveste niveau i 14 år:

- Det lave antal tvangsauktioner falder klart ned i den vægtskål, der stabiliserer boligmarkedet. Men omvendt er tvangsauktioner ikke en såkaldt ledende indikator. Det nøgletal vil typisk reagere med betydelig forsinkelse, hvis der længere nede ad vejen viser sig udfordringer med terminer og betalingsevne på boligmarkedet. Det er der blot ikke så meget, der tyder på, kommer til at ske, siger han.

Boligudbud faldt drastisk
Ifølge Boligsiden.dk var der i øvrigt i september 2021et minus på 13 procent i boligudbuddet.
Men det skyldes ifølge Bo Sandberg, at boligudbuddet faldt drastisk i efteråret 2020 og reelt ikke for alvor har rejst sig igen:

- Det har været medvirkende til den meget kraftige prisudvikling på boligmarkedet, at udbuddet ikke har kunnet følge med efterspørgslen. Trods lavere tempo på boligmarkedet, er det stadig ”sælgers marked”, måske lige hvis man ser bort fra sommerhusmarkedet, siger han.

'Mangler’ næsten 21.000 boliger
Boligudbuddet er med 41.100 boliger til salg i uge 39 ganske vist ’kun’ 17 procent lavere end i tilsvarende uge 2020, men 34 procent lavere end gennemsnittet for 2017-2019, hvor der i uge 39 var 61.900 boliger til salg:

- Det betyder, at er i forhold til nogle af de mere ’normale’ år på boligmarkedet mangler cirka 20.800 boliger, siger Bo Sandberg.

Han henviser dog til, at der er betydelige geografiske forskelle i hvor mange boliger, de potentielle købere har at vælge mellem.

Går ikke i stå
I de fleste østjyske kommuner er boligudbuddet steget siden sidste år, mens det er faldet med omkring eller over 40 procent andet i populære sjællandske kommuner som Roskilde, Furesø og Allerød.

- Generelt går bevægelsen i retning af, at boligmarkedets selvregulering sikrer bedre balance mellem udbud og efterspørgsel. Det er bare en udvikling, der tager noget tid. Der er bestemt ikke udsigt til, at markedet går i stå, men blot et par gear ned i tempo, siger DI´s boligøkonom.

6/10 2021
  • Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

    Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

    arkitektur ›Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige
  • Jyske entreprenører fusionerer

    Jyske entreprenører fusionerer

    byggeri ›Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag
  • Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

    Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

    byggeri ›I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting
  • Ny svømmehal på vej i Aabenraa

    Ny svømmehal på vej i Aabenraa

    byggeri ›Byrådet i Aabenraa Kommune har afsat en anlægsbevilling på 137 mio. kr. til opførelse af en ny svømmehal, der skal sikre tidssvarende svømmefaciliteter ved Arena Aabenraa mange år frem
  • Afmystificering er en af hemmelighederne bag godt naboskab

    Afmystificering er en af hemmelighederne bag godt naboskab

    byggeri ›I Rødby bor der 2000 mennesker, mens 3500 byggearbejdere er kommet til for at opføre Femern-forbindelsen. Det stiller krav til både lokale og midlertidige beboere i den lille by
  • Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • 3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

    3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

    byggeri ›Alt for mange unge må nøjes med kortvarige uddannelsesaftaler. Hos murerfaget står det ekstra slemt til med 2/3 af samtlige indgåede aftaler. 3F efterlyser mere "pisk og gulerod"
  • Optimismen bobler i de små virksomheder

    Optimismen bobler i de små virksomheder

    byggeri ›SMV'ernes erhvervstillid er ifølge SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer steget til det højeste niveau i to år