Innovative inputs til byggebranchenLondon-eventen 2017, hvor hovedtemaet for side-events lige som i København er Tekstil & Arkitektur.

Innovative inputs til byggebranchen

Architect@Work løber af stablen i næste uge, og eventen tegner til at blive et tilløbsstykke for alle med interesse for fremtidens arkitektur og byggematerialer

Det er to år siden, at Architect@Work sidst besøgte København. Dengang præsenterede 122 udstillere cremen af deres innovative ideer, og 1814 professionelle besøgende gjorde eventen til en succes. I år deltager 130 udstillere med mere end 300 innovationer, og tilmeldingerne pt. tyder allerede på, at besøgstallet langt vil overgå forrige event.

Architect@Work løber af stablen den 16. og 17. maj i Forum i København. Det adskiller sig fra andre events ved et eksklusive og meget velstrukturerede udstillingsmiljø, der er designet til at give optimale muligheder for professionel networking, fokusering, relevans og udnyttelse af de besøgendes tid, og så har samtlige udstillere, produkter og ideer været igennem nåleøjet i form af en kræsen, dansk jury.

Herudover er 2018-temaet for side-events meget oppe i tiden - nemlig Tekstil & Arkitektur. I Forum, hvor Architect@Work er, vil man kunne se 100 fascinerende eksempler - udvalgt af tyske raumPROBE - på, hvordan tekstiler i arkitekturen kan tilføre noget nyt såvel visuelt som funktionelt. Scandinavian-Architects.com, som er en del af World-Architects.com, har eksklusivt for Architect@Work sammensat en række interessante showcase-projekter til en lang udstillingsvæg.

Følgende key speakers kan opleves i et spændende seminar-program under eventen:
Jesper Gottlieb, som er Arkitekt MAA og Kreativ Direktør og Partner hos Gottlieb Paludan Arhcitects.
Caroline Nagel, Project Direktør hos COBE.
Linda Korndal, Arkitekt MAA, Head of Architecture og Partner hos Norm Architects.
Nikoline Dyrup Carlsen, Arkitekt MAA og medstiftende Partner hos SPACON & X.
Martin Tamke, Associate Professor på KADK, Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering.
Poul Høilund, Arkitekt MAA og medstiftende Partner hos NORRØN.

-kj

7/5 2018