København søger totalentreprise til kommende containerterminal Med placeringen af den nye containerterminal i Ydre Nordhavn optimeres besejlingen til terminalen til gavn for alle rederier, der kommer til at anvende terminalen. Foto: Københavns Kommune.

København søger totalentreprise til kommende containerterminal

Hvis alt går efter planen, vil en ny containerterminal stå færdig på Københavns Havn i slutningen af 2024. Meningen er at udbygge den nuværende terminal med boliger og samtidig aflaste tung trafik i området

Københavns By & Havns rådgivere er i gang med at udarbejde materiale til udsendelse i prækvalifikation med henblik på at finde egnede kandidater til en totalentreprise på den kommende containerterminal i Københavns Havn. Opgaven udsendes i prækvalifikation ultimo marts 2022 og containerterminalen skal stå færdig i slutningen af 2024.

Hovedstadens nye containerterminal vil med sine 165.000 m2 være med til at sikre, at varer og gods fortsat kan leveres bæredygtigt direkte til centrum af København, så man slipper for lang vejtransport.

By & Havn er bygherre på den nye containerterminal, mens Copenhagen Malmø Port (CMP) bliver operatør. Den nye containerterminal kommer til at ligge i forlængelse af den nuværende krydstogtterminal på Oceankaj og afløser den nuværende containerterminal på 140.000 m2 på Levantkaj. Flytningen af terminalen vil give mulighed for yderligere udbygning af Nordhavn, hvor 35.000 mennesker ifølge planen skal bo i fremtiden, når området er fuldt udbygget.

Adm. direktør i By & Havn, Anne Skovbro, ser stort potentiale i den nye containerterminal:

- Med terminalen fastholder vi ikke alene Københavns historie som en fremgangsrig købstad, men vi bidrager samtidig til at gøre det til en mere grøn hovedstad, hvor varer og gods kan leveres så bæredygtigt som muligt direkte til slutkunderne. Med flytningen af containerterminalen fra Levantkaj til Ydre Nordhavn tager vi derudover for alvor fat i de næste etaper af udviklingen af Nordhavn, hvor Levantkaj i fremtiden skal udvikles som nyt boligområde til eksisterende og kommende generationer af københavnere, siger hun.

Den nye containerterminal i Ydre Nordhavn
- Prisen for at anlægge den nye containerterminal inkl. kraner, vejadgang og øvrige faciliteter forventes at blive omkring 800 mio. kr.
- Den eksisterende terminal på Levantkaj udgør ca. 140.000 m2. Når den nye terminal i Ydre Nordhavn er fuldt udbygget, vil den udgøre ca. 165.000 m2.
- Området, hvor terminalen placeres, er en del af et nyt jordopfyld på i alt 100 hektar i Ydre Nordhavn. Udover containerterminal skal dette område blandt andet også rumme en 28 hektar ny, stor naturpark.
- Flytningen af eksisterende containerterminal åbner op for den videre byudvikling af Levantkaj, der skal udvikles til et nyt og bæredygtigt boligområde i Nordhavn.

-tmk

25/2 2022