Københavns nye bydel
En helt ny, mangfoldig og markant bydel er på vej til København. Investorer er klar med 6-7 mia. kr. og bygger en ny bæredygtig københavnerbydel omkring den kendte internationale konferencedestination, Bella Center
Ejerne af bl.a. Bella Center Copenhagen, AC Hotel Bella Sky Copenhagen og Crowne Plaza Copenhagen Towers, er parat til at investerer op mod 6-7 mia. kr. i udviklingen af et nyt bykvarter i Ørestad ved navn Bellakvarter.
Bella Center-ejere forvandler gigantisk parkeringsareal til ny mangfoldig bydel. Bellakvarter blomstrer op nu rundt om det kendte Bella Center og det ikoniske AC Hotel Bella Sky Copenhagen som en moderne fortolkning af de klassiske brokvarterer.
Fra ingenmandsland til by
Projektet er på mange måder unikt. Det er bl.a. første gang, at en stor aktør inden for konference-, messe- og hotelbranchen beslutter sig for at bygge en by omkring sig.
Forventningen er, at de mange kulturelle, folkelige og internationale events og besøgende i Bella Center vil kunne skabe et helt unikt byliv i kvarteret, og at den mangfoldige bydel vil bringe det bedste af København ud til det kendte og historiske Bella Center og ikoniske, futuristiske AC Hotel Bella Sky Copenhagen.
Bellakvarter er et radikalt bud på en levende bydel, der forener internationale konferencegæster med familier, der griller pølser i haven. Inspirationen er hentet i de klassiske københavnske brokvarterer. Og de prisbelønnede danske tegnestuer Cobe og Vilhem Lauritzen Arkitekter står bag helhedsplanen for Bellakvarter.
Byliv i nyt brokvarter
Og bylivet vil nærmest være givet i denne del af Ørestad, hvor store kulturelle, underholdende og unikke begivenheder hver måned fylder Bella Center med flere tusinde internationale og lokale gæster. Gæster, der enten skal til Lego World, loppemarked, Bogforum, kunstmesse eller store internationale kongresser.
Bellakvarter er en ny københavnsk bydel, der kommer til at omkranse Bella Center. Ambitionen er at skabe et mangfoldigt kvarter med rækkehuse, lejligheder, newyorker lofts, butikker, kontorer og daginstitutioner. En bydel hvor folk bor og arbejder og kommer på besøg fra hele verden. En del af boligerne vil være almenboliger.
Byggeriet er allerede i fuld gang. De første rækkehuse vil være indflytningsklar i efteråret 2016. Hele bydelen forventes at stå færdigbygget i løbet af de næste 5 - 10 år.
-cmn