Ny hybrid vil lyse op på E&H
Den danske Komatsu-importør giver ny hybrid-graver i +210-klassen en absolut hovedrolle på E&H ’15 i Herning fra 7. til 9. maj
Komatsu melder nu klar med anden generation af HB215, lyder det fra den danske forandler Scantruck.Den hybride gravemaskine genererer elektrisk energi, når overdelen drejer. En elektrisk svingmotor opfanger og regenererer energi og skaber ny elektrisk energi, som hjælper motorens acceleration.
Komatsu har selv sammenlignet anden generation af hybrid-graveren med både HB215LC-1 og tilsvarende konventionelle Komatsu-maskiner som PC210LC-8 og PC210LC-10. Og familiens nyeste medlem tåler enhver sammenligning.
- Den slår simpelthen de tilsvarende makkere på alle parametre. HM215LC-2 bruger 20 % mindre brændstof end Komatsu PC210LC-10 og hele 30 % mindre end -8’eren. Selv sin umiddelbare forgænger, den første hybrid-maskine HM215LC-1, fortæller Product Manager Kasper Vissing hos Scantruck A/S.
Den danske Komatsu-importør giver da også den nye hybrid-graver en absolut hovedrolle på E&H ’15 i Herning fra 7. til 9. maj.
Stage IIIB-motor
- Den nye HM215 vejer 23,5 tons, og dermed er den så godt og vel trådt ind i 210-klassen. Motormæssigt har Komatsu opgraderet den til Stage IIIB ved at bruge katalysator. Det betyder også, at den ligger hele 20 % lavere i emission end PC210-10. Men hybrid-maskinen har samme ydelse og løftekapacitet som PC210-10, siger Kasper Vissing.
Skovl-kapaciteten er næsten 20 %større end på HB215-1 og matcher helt PC210-10’eren. Også når det kommer til maskinfører-komfort, er den nye hybrid-maskine helt på højde med den konventionelle gravemaskine. Støjniveauet i kabinen er på blot 68 dB.
Allerede første generation af den nye, hybride verden blev en succes for Komatsu. Tilliden til hybrid-systemet er usvækket, og den japanske maskingigant giver således garanti på hybrid-komponenterne i ikke mindre end fem år eller 10.000 arbejdstimer.
-cmn