Ny Storstrømsbro voldsomt forsinketVisualisering: Vejdirektoratet

Ny Storstrømsbro voldsomt forsinket

Den forventede åbning for vejforbindelsen er ultimo 2025, mens Banedanmark vurderer, at baneforbindelsen i bedste fald kan åbne i 1. kvartal 2027

Af Dan Bjerring
Christiansborg

I maj 2021 blev en revideret tidsplan for byggeriet af den nye Storstrømsbro meldt ud, hvor det fremgik, at Vejdirektoratet vurderede, at vejforbindelsen kunne åbne for trafik i 2. halvår 2024, mens baneforbindelsen tidligst kunne åbne fra 2026.

Efter meldingen i maj 2021 bad transportminister Benny Engelbrecht om, at Vejdirektoratet fik igangsat en uvildig tredjepartsvurdering af tidsplanen, og på den baggrund vurderer Vejdirektoratet, at det forventede åbningsår for vejforbindelsen er ultimo 2025, mens Banedanmark vurderer, at baneforbindelsen i bedste fald kan åbne i 1. kvartal 2027.

Den gamle bros tilstand overvåges i mellemtiden tæt, og det er Vejdirektoratets vurdering, at vejtrafikken kan opretholdes minimum til og med 2025, mens Banedanmark umiddelbart vurderer, at togtrafikken kan køre over den gamle bro til 1. kvartal 2027.

Inklusive nedrivning
Oprindelig var det planen, at fremrykke færdiggørelsen af den nye Storstrømsbro til 2022 for så vidt angår biltrafikken og i 2023 for jernbanetrafikken.

Projektet omfatter foruden anlæg af ny Storstrømsbro også efterfølgende nedrivning og fjernelse af den eksisterende Storstrømsbro.

Størstedelen af arbejdet med anlæg af den nye bro inklusive de tilstødende vejanlæg er udbudt i én totalentreprise, der blev underskrevet i 2018 med et konsortium bestående af tre italienske entreprenørfirmaer.

Produktion af betonelementer
Langt størstedelen af Storstrømsbroen bygges med anvendelse af meget store betonelementer, der produceres lokalt på en til lejligheden nyanlagt produktionsplads på Masnedø.

Den aktuelle status er, at produktionspladsen på Masnedø inklusive udskibningshavnen er færdiggjort, og produktionslinjen for præfabrikation af fundamenter er nu fuldt funktionsdygtig.

Den første af to præfabrikerede brodragere forventes færdigstøbt i første kvartal 2022, og en væsentlig del af konstruktionen er den centrale, 102 meter høje pylon, der skal bære brodragerne i gennemsejlingsfagene.

Det 12.000 tons tunge fundament til pylonen blev udskibet og placeret på havbunden i oktober 2021, og etablering af arbejdsplads til betonarbejder på selve fundamentet er i gang.

Har taget væsentlig længere id
Ved broens sydlige brofæste ved Orehoved er de to første bropiller og brovederlaget færdigt og udførelse af to brofag pågår. De to brofag forventes færdige i 2. kvartal 2022.

Ved broens nordlige brofæste er anlæg af brovederlag, to fundamenter og to bropiller i gang.
Anlægsprojektet er forsinket, og det skyldes ifølge en analyse fra Vejdirektoratet, at entreprenørens projektering, mobilisering og anlæggelse af byggepladsen til elementproduktionen har taget væsentligt længere tid end forventet.

- Desuden har entreprenørens konstruktionsmetode vist sig at være mere teknisk vanskelig end forventet, og dermed også mere tidskrævende at projektere og udføre, hedder det.
Samtidig har konsekvenserne af Covid-19 bidraget yderligere til forsinkelsen. Det skyldes projektets afhængighed af international bemanding, materiel og materialer.


15/12 2021
  • Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

    Harald Blåtands Trelleborg vækkes til live

    arkitektur ›Det begyndte med Dannevirke, men Harald Blåtand gav os ikke bare Jellingstenen, men også ringborge rundt om i landet. Trelleborg er den mest velbevarede og cementerede Danmark som et rige
  • Jyske entreprenører fusionerer

    Jyske entreprenører fusionerer

    byggeri ›Efter at have haft samme ejerkreds i en årrække, slår EMR, Murer & Entreprenør og Entreprenørfirmaet Poul Pedersen pjalterne sammen. Fusionen ændrer ikke den måde, virksomhederne drives på i dag
  • Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

    Hverdag igen: Regeringen giver boligpolitik lav prioritet

    byggeri ›I valgkampen og regeringsgrundlaget fyldte boligpolitik en hel masse – i regeringens nye arbejdsprogram fylder det bogstaveligt talt ingenting
  • Ny svømmehal på vej i Aabenraa

    Ny svømmehal på vej i Aabenraa

    byggeri ›Byrådet i Aabenraa Kommune har afsat en anlægsbevilling på 137 mio. kr. til opførelse af en ny svømmehal, der skal sikre tidssvarende svømmefaciliteter ved Arena Aabenraa mange år frem
  • Afmystificering er en af hemmelighederne bag godt naboskab

    Afmystificering er en af hemmelighederne bag godt naboskab

    byggeri ›I Rødby bor der 2000 mennesker, mens 3500 byggearbejdere er kommet til for at opføre Femern-forbindelsen. Det stiller krav til både lokale og midlertidige beboere i den lille by
  • Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • 3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

    3F parat til at stoppe korte uddannelsesaftaler

    byggeri ›Alt for mange unge må nøjes med kortvarige uddannelsesaftaler. Hos murerfaget står det ekstra slemt til med 2/3 af samtlige indgåede aftaler. 3F efterlyser mere "pisk og gulerod"
  • Optimismen bobler i de små virksomheder

    Optimismen bobler i de små virksomheder

    byggeri ›SMV'ernes erhvervstillid er ifølge SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer steget til det højeste niveau i to år