Nyt kvinderåd skal få flere kvinder til at gribe værktøjetI det nye kvinderåd sidder bla. filantropidir. i Realdania, Anne Skovbro(tv) og adm. dir. i Danske Arkitektvirksomheder Lene Espersen, Hella Joof m.fl.

Nyt kvinderåd skal få flere kvinder til at gribe værktøjet

Det er Kvindernes internationale kampdag og det bruger Dansk Byggeri til at nedsætte et Byggeriets Kvinderåd, der skal tænke nyt, skævt og kreativt og byde ind med forslag, der får flere kvinder til at blive håndværkere

I dag er kun ni procent af medarbejderne i bygge- og anlægsbranchen kvinder, og sådan har det været de sidste 20 år. Men nu skal det være slut. Dansk Byggeri benytter kvindernes internationale kampdag til at lancere et ambitiøst mål: Andelen af kvinder i bygge- og anlægsbranchen skal fordobles inden for de næste 10 år.

- Stadig flere bygge- og anlægsvirksomheder har fået sværere ved at skaffe de medarbejdere, de har brug for. Og vi går glip af en masse talenter, hvis vi kun leder i den ene halvdel af befolkningen - nemlig blandt mændene, siger Dansk Byggeris adm. direktør Lars Storr-Hansen, der er formand for det nye kvinderåd.

Brug for skæve ideer og forslag ude fra
Rådet skal forsøge at få nye ideer og finde nye veje til at få flere kvinder til at tage en uddannelse som tømrer, murer, struktør mv. Og få de kvinder, der er i branchen, til at blive. Baggrunden er alvorlig. Hvis ikke der bliver gjort noget nu, vil virksomhederne i bygge- og anlægsbranchen mangle 17.000 faglærte om ti år.

- Alle de gode viljer og ord, vi har hørt i årevis, har desværre ikke fået udviklingen til at vende. Der er brug for helt nye skæve forslag til, hvordan man kan få kvinderne til at interessere sig for faget, også ideer ude fra. Ved at sammensætte et råd, hvor der også er kræfter fra kulturlivet og iværksætter Danmark, håber vi at få nogle utraditionelle og kreative forslag på bordet, siger Lars Storr-Hansen.

Byggeriets Kvinderåd skal have afsluttet deres arbejde og have anbefalingerne klar senest ved udgangen af 2018.

-jhn

Byggeriets Kvinderåd
Formand Lars Storr-Hansen, adm. direktør Dansk Byggeri
Næstformand Anne Skovbro, filantropidirektør Realdania
Christian Dahl, murermester, J.O Pedersen A/S og oldermand i Københavns Murerlaug
Christine Antorini, folketingsmedlem (S)
Christine Feldthaus, tv-vært og livsstilsekspert
Hella Joof, instruktør
Jesper Arkil, adm. direktør Arkil A/S
Jette Rode, direktør Sten- og Grus Prøvestenen A/S
Lene Espersen, adm. direktør Danske Arkitektvirksomheder
Mie Hovmark Christensen, tidl. formand EEO
Palle Bjerre Rasmussen, senior vice president NCC Building Danmark A/S
Per Christensen, forbundsformand 3F
Peter Schantz, UU-centerchef, Københavns Kommune
Sara Louise Muhr, associate professor, CBS
Stine Egsgaard, adm. direktør, J. Jensen Holding
Trine Callesen, tømrermester, tccbyg
Anni Matthiesen, undervisningsordfører for Venstre



8/3 2018