Nyt stort byggevarehus under opførelse i Sønderborg
De store maskiner er godt i gang med jordarbejdet på Augustenborg Landevej i Sønderborg, hvor der efter planen skal åbne et nyt stort Bauhaus byggevarehus til sommer
Starten er gået på byggeriet af et nyt, kæmpestort og moderne byggevarehus på Augustenborg Landevej i Sønderborg.
Grundsten med tre dokumenter
Det skal naturligvis markeres i form af et festligt og lidt utraditionelt spadestik, hvor borgmester Erik Lauritzen og Mads Jørgensen, adm. direktør i Bauhaus, vil støbe et jernrør ned i bygningens fundament.
Røret indeholder dagens lokale avis, bygningstegningerne og tidens pengesedler til glæde og sikkert også undren for fremtidens generationer.
- Jeg er stolt og glad over, at vi nu endelig er kommet så langt, at borgmesteren og jeg sammen kan markere startskuddet på byggeriet af et nyt Bauhaus her i Sønderjylland. I mere end ti år har vi fulgt den positive udvikling i Sønderborg, og nu er det en realitet: Bauhaus kommer til byen, og vi glæder os, siger Mads Jørgensen.
Åbner sommeren 2022
Når Bauhaus i løbet af sommeren 2022 slår dørene op til de mange kvadratmeter med mere end 120.000 varenumre i sortimentet, kan håndværkere, erhvervsdrivende og private også glæde sig til en drive-in trælast, der gør indkøb af store og u-handy produkter lettere.
Byggeriet af Bauhaus i Sønderborg gik i gang i august, og byggevarehuset forventes at åbne i løbet af sommeren 2022.
-dg