Rambøll er årets danske virksomhed i USAFoto: Pamela Juhl.

Rambøll er årets danske virksomhed i USA

Rambøll bliver særligt anerkendt for deres signifikante investeringer, imponerende vækst og ikke mindst for at være en aktiv aktør med et stærkt fokus på bæredygtige løsninger

AmCham Denmark (Det Amerikanske Handelskammer i Danmark) overrakte i går onsdag den prestigefyldte pris 'Transatlantic Company of the Year' til Rambøll ved AmChams 2019 Transatlantic Summit.

- Vi er meget glade for at blive anerkendt af AmCham for vores strategiske vækstrejse i USA, som vil fortsætte i fremtiden. Vores ambition er at vokse fra de nuværende 2000 medarbejdere i USA til 3-4000 medarbejdere om fire til fem år, siger Rambølls koncernchef, Jens-Peter Saul.

Den årlige Transatlantic Company of the Year-pris uddeles til en dansk virksomhed, som har investeret i USA samt har opnået ekstraordinære resultater på flere områder. Prisen præsenteres i samarbejde med American-Danish Business Council i Washington DC.

Talsperson og formand for juryen, Jørgen Bardenfleth, fortæller, at Rambøll de seneste år har vist et imponerende engagement og ikke mindst vækst i USA:

- Rambøll har vist forretningsmæssig ekspertise ved at generere innovative løsninger med et stærkt fokus på bæredygtig urbanisering til både den offentlige og private sektor i USA, men også ved samtidig at være en aktiv deltager i de samfund, de beskæftiger sig med, siger Jørgen Bardenfleth og fortsætter:

- Juryen var desuden imponeret over de to signifikante amerikanske investeringer i Environ og OBG, som har vist sig at være vigtige drivere for virksomhedens vækst i USA, men vi har også lagt vægt på, at 15 % af Rambølls profit kommer fra USA, hvilket gør det til en af virksomhedens mest succesrige regioner.

900 eksperter tilført
Jens-Peter Saul bekræfter, at især de to investeringer har været en driver bag den amerikanske succes og ekspansion:

- Vi etablerede vores tilstedeværelse på markedet i 2015 med opkøbet af den amerikansk baserede globale konsulentvirksomhed, Environ, og kort før årsskiftet fik vores vækstambitioner yderligere fart med opkøbet af den amerikanske ingeniørvirksomhed, OBG. Opkøbet af OBG tilførte 900 eksperter inden for vand, energi og miljø, og vi oprettede samtidig en ny hovedforretningsenhed for Americas, siger han.

Fremtidsselskab til inspiration
Ifølge AmChams Executive Director Stephen Brugger er formålet med prisen at fremhæve de gode eksempler på den vigtige transatlantiske handel mellem Danmark og USA:

- På trods af udfordringerne på det nuværende amerikanske marked har Rambøll fortsat været engageret i USA og bæredygtighedssektoren, og med massive investeringer positionerer de sig som et dansk fremtidsselskab, som vi håber, vil tjene som inspiration til andre, siger han.

AmCham lykønsker Rambøll og anerkender alle finalisterne for deres fremragende præstation.

-kj

28/3 2019
  • Revision af Bygningsreglementet primo 2027

    Revision af Bygningsreglementet primo 2027

    politik ›Formålet er at gøre reglerne enklere og mere anvendelige, så det bliver lettere at renovere, omdanne og opføre nyt byggeri
  • Fischer TourVan kommer til Danmark

    Fischer TourVan kommer til Danmark

    byggeri ›SPONSORERET INDHOLD: Kom helt tæt på og få testet Fischers produkter, når Fischer TourVan lægger vejen forbi Kolding og Køge senere på måneden. Der vil også være konkurrencer, et lykkehjul og - i Køge - en gokart-bane
  • Kemp & Lauritzen strammer grebet om Sønderjylland

    Kemp & Lauritzen strammer grebet om Sønderjylland

    byggeri ›Teknikgiganten overtager aktiviteterne i Vollerup El-service i Sønderborg og styrker sit landsdækkende værditilbud og sin lokale position i Syd- og Sønderjylland
  • Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    byggeri ›I perioden 2021 til og med 31. juli 2026 har der været 172 klagesager om råstofindvinding. Kun 59 af sagerne har klagen haft opsættende virkning
  • Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    byggeri ›En ny analyse fra SMVdanmark viser tydelige forskelle på, hvor meget kommunerne bruger juniormesterlære. Kommuner med mange elever, der ikke består dansk og matematik, har meget få elever i juniormesterlære
  • Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    byggeri ›Slottet får et nyt underjordisk skatkammer, moderne publikumsfaciliteter og en delvis genskabelse af den historiske voldgrav. Nu har et bedømmelsesudvalg udpeget Aart som vinder af arkitektkonkurrencen om Rigets nye skatkammer
  • LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lov, der gør det lettere at bygge almene boliger i de store byer - trods høje grund- og byggeomkostninger