Reform retter fokus på falske selvstændige og lærlingeklausuler
Formålet er at skabe et ’stærkere organiseret arbejdsmarked’ ved blandt andet at hæve fradragsretten for fagforeningskontingent
Af Dan Bjerring
Christiansborg
Folketinget har førstebehandlet den reform, der blandt andet betyder, at ægtefæller ikke modregnes i folkepensionen på grund af de andens indtægt. Det forventes i øvrigt, at der ligeledes fra 1. januar 2023 i forbindelse med anden lovgivning også indføres regler om, at egen indtægt ikke modregnes i egen folkepensions grundbeløb.
Men for byggesektoren er der også en meget vigtig del af aftalen, der skal skabe et ’stærkere organiseret arbejdsmarked’.
Blandt andet nedsættes ’Rådet for fremtidens arbejdsmarked’ som et permanent råd med arbejdsmarkedets parter, der skal rådgive om problemstillinger knyttet til det fremtidige arbejdsmarked. Rådet vil som en af de første opgaver skulle rådgive om arbejde i ’platformsøkonomi’.
Højere fradrag for fagforeningskontingent
Et andet element er at styrke incitamentet til at forsikre sig gennem dagpengesystemet ved at ændre fradragsretten for private lønforsikringer, så fradragsretten betinges af, at der i løbet af året er betalt et a-kassebidrag på mindst 1.300 kroner.
Aftalepartierne er derudover enige om at forhøje det maksimale fradrag for fagforeningskontingenter fra 6.000 kroner til 7.000 kroner årligt.
Gode og tidssvarende boligforhold
Og så er der pisk på vej til virksomheder, der gentagne gange overtræder Arbejdsmiljøloven og udstationeringsreglerne uden at vise viljen til at rette op på forholdene.
De pågældende virksomheder skal følges tættere af Arbejdstilsynet end i dag, og der indføres i lovgivningen et generelt krav om, at en arbejdsgiver, som stiller bolig til rådighed for sine ansatte, skal sikre ’gode og tidssvarende boligforhold’, og at myndighederne fører tilsyn med, om reglen overholdes.
Flere oplysningskrav til RUT
Og så styrkes indsatsen mod brugen af illegal arbejdskraft ved at indføre nye initiativer, herunder at øge Styrelsen for International Rekruttering og Integrations, SIRI’s, tilstedeværelse ved fysiske tilsyn i myndighedssamarbejdet mellem politiet, Arbejdstilsynet og Skattestyrelsen.
Ligesom der bliver en mulighed for flere oplysningskrav i RUT-registret og krav om, at arbejdsgiver skal sørge for, at de ansatte efter anmodning fra Arbejdstilsynet og SIRI fremviser identifikationspapirer.
Arbejdstilsynet skal desuden udvikle nye indsatser, der kan styrke kontrollen med virksomheder, hvor arbejdet udføres af underleverandører.
Fokus på arme-ben virksomheder
Initiativet tilrettelægges som en brancherettet indsats, hvor Arbejdstilsynet har særligt fokus på arbejdsmiljøet og problemer omkring ’falske selvstændige’ – ’arme- ben’ virksomheder - i brancher som eksempelvis bygge og anlæg, hvor arbejdet ofte udføres af underleverandører.
Sidst, men ikke mindst, indføres et lovkrav i Udbudsloven om brugen af lærlingeklausuler i alle relevante udbudte offentlige kontrakter, herunder eventuelt også relevante rammeaftaler.