Rekord lav inflation har øget danskernes købekraft

Rekord lav inflation har øget danskernes købekraft

Dansk Byggeris cheføkonom Bo Sandberg varsler lidt højere inflation forude, men stadig er der pæn reallønsfremgang til danskerne

Af Dan Bjerring
Christiansborg

De seneste tal fra Danmarks Statistiks viser, at inflationen for april landede på én procent, og det er et lille fald i forhold til årets første kvartal, hvor prisstigningerne landede på 1,2 procent.
Ifølge Dansk Byggeris cheføkonom Bo Sandberg har et af de faste holdepunkter ved valgperioden 2015-2019 været, at dansk økonomi har været begunstiget af rekordlav inflation.

- Eksempelvis var inflationen i 2015 og 2016 den laveste i 60 år. Og senest i 2018 var inflationen stadig så lav som 0,8 procent i gennemsnitlig årlig prisstigning, siger Dansk Byggeris cheføkonom.

Inflationen er overraskende lav
Den danske inflation er med én procent fortsat blandt de laveste i EU, men i den kommende valgperiode må der ifølge Bo Sandberg forventes en gradvis ’normalisering’ af inflationen, hvor man når op i omegnen af 1½ procent årlig prisstigning:

- I april er det især brændstof, flyrejser og husleje, der har hævet inflationen set i forhold til for et år siden, mens tøj og computere trækker modsat. Med tanke på, hvor langvarigt og modent det danske økonomiske opsving er, og med tanke på, at også lønningerne er steget i de seneste par år, ligger inflationen overraskende lavt – og der er stadig lang vej op til langsigtsgennemsnittet på to procent, som har været gældende siden den daværende statsminister Poul Schlüter indførte fastkurspolitikken i 1982, siger han.

Pæn fremgang i realløn
Med en lav inflation på én procent er der pæn fremgang i realløn og disponible indkomster. Selvom danskerne stadig har finanskrisen siddende i krop og pengepung og derfor sparer meget op, så er der for gennemsnitsdanskeren stadig cirka 600 kroner ekstra om måneden til privatforbrug i 2019 – set i forhold til inflationens ’langsigtsgennemsnit’:

- Det medvirker til at holde hånden under opsvinget på hjemmemarkedet, senest også yderligere understøttet af en ny lånekonverteringsbølge, slutter Bo Sandberg.

10/5 2019
  • Fischer TourVan kommer til Danmark

    Fischer TourVan kommer til Danmark

    byggeri ›SPONSORERET INDHOLD: Kom helt tæt på og få testet Fischers produkter, når Fischer TourVan lægger vejen forbi Kolding og Køge senere på måneden. Der vil også være konkurrencer, et lykkehjul og - i Køge - en gokart-bane
  • Kemp & Lauritzen strammer grebet om Sønderjylland

    Kemp & Lauritzen strammer grebet om Sønderjylland

    byggeri ›Teknikgiganten overtager aktiviteterne i Vollerup El-service i Sønderborg og styrker sit landsdækkende værditilbud og sin lokale position i Syd- og Sønderjylland
  • Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    byggeri ›I perioden 2021 til og med 31. juli 2026 har der været 172 klagesager om råstofindvinding. Kun 59 af sagerne har klagen haft opsættende virkning
  • Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    byggeri ›En ny analyse fra SMVdanmark viser tydelige forskelle på, hvor meget kommunerne bruger juniormesterlære. Kommuner med mange elever, der ikke består dansk og matematik, har meget få elever i juniormesterlære
  • Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    byggeri ›Slottet får et nyt underjordisk skatkammer, moderne publikumsfaciliteter og en delvis genskabelse af den historiske voldgrav. Nu har et bedømmelsesudvalg udpeget Aart som vinder af arkitektkonkurrencen om Rigets nye skatkammer
  • LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lov, der gør det lettere at bygge almene boliger i de store byer - trods høje grund- og byggeomkostninger
  • Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    politik ›Skatteministeren mener, at der skal være proportionalitet mellem forseelse og sanktion. ”Det kan opleves urimeligt og voldsomt, når en mindre overtrædelse kan medføre krav om efteropkrævning af hele registreringsafgiften på flere hundrede tusinde kroner”