Større bøder til banditter i byggeriet - Det er helt centralt, at der bliver sat ind overfor de virksomheder, der igen og igen overtræder reglerne med risiko for deres ansatte, siger beskæftigelsesminister Jørn Neergaard Larsen

Større bøder til banditter i byggeriet

Ifølge nyt lovforslag skal virksomheder, der gentagne gange bryder arbejdsmiljøloven fra årsskiftet have skærpet tilsyn og væsentligt større bøder på helt op til 220.000 kroner.

I sommers kunne Danmarks Radio berette om polakken Miroslaw Drabobkoski, der tilbage i 2011 arbejdede for et dansk tagfirma på et byggeri i Randers. På grund af sjusk med sikkerheden falder han næsten syv meter ned på et betongulv. Da han næsten et år senere bliver udskrevet og kommer hjem til sin hustru og lille dreng, er han stærkt hjerneskadet, skal resten af livet mades og i øvrigt have hjælp til alt.

Men det har ikke forskrækket tagfirmaet, der slap med en bøde på 40.000 kroner. De er siden ulykken taget på fersk gerning af Arbejdstilsynet hele 28 gange for større eller mindre grove brud på arbejdsmiljøloven.

Skrappere kurs
Desværre er eksemplet langt fra enestående i en byggebranche, hvor der hvert år sker cirka 4.500 ulykker. Men nu skruer et bredt flertal i Folketinget bissen på, hvilket den nye beskæftigelsesminister Jørn Neergaard Larsen(V) understregede på et samråd sidst i august.

- Det skal være sikkert at gå på arbejde i Danmark, og et dårligt arbejdsmiljø må aldrig blive et konkurrenceparameter. Derfor er det helt centralt for regeringen, at der bliver sat ind overfor de virksomheder, der igen og igen overtræder reglerne med risiko for deres ansatte. De skal tage deres ansvar alvorligt og forpligtiges til at tage hånd om deres ansatte.

Straf og gabestok
Ifølge forslaget som lige nu er i høring skal Arbejdstilsynet fra årsskiftet bruge væsentligt mere tid på tilsyn med virksomheder, der ofte har problemer med arbejdsmiljøet. Ligesom virksomheder, der har udsat deres ansatte for overhængende fare, vil få skærpet tilsyn med et eller flere besøg kort efter ulykken. Virksomhederne vil desuden blive offentliggjort på Arbejdstilsynets hjemmeside for at motivere dem til hurtigere at få orden i tingene. Endelig bliver bøderne hævet væsentligt for virksomheder, der groft overtræder arbejdsmiljøloven, især når der er tale om gentagelser.

- Så samlet set mener jeg, at vi med disse beslutninger har givet Arbejdstilsynet de værktøjer, der skal til for at løfte det her område. Arbejdstilsynet kommer til at gennemføre endnu flere tilsyn og fastholder opmærksomheden på de virksomheder, der har de største problemer. Samtidig med, at vi indfører strengere straffe, siger Jørn Neergaard Larsen, der ser frem til, at de nye tiltag træder i kraft og lover at følge området meget nøje.
johannes@odsgard.dk

-jhn


Fakta: Bøder på 220.000 kroner

I den politiske aftale om ændring af arbejdsmiljøloven foreslås det, at der fra årsskiftet indføres væsentligt højere bøder, der varierer i størrelse: Alt efter antallet af ansatte, gentagelsestilfælde og når omstændighederne er skærpende eller særligt skærpende.

Særligt skærpende er det, når:
- Der er sket skade på liv eller helbred eller flere personer er bragt i fare.
- Virksomheder, der tidligere er idømt bøde for grov/alvorlig overtrædelse af arbejdsmiljøloven inden for de sidste fire år. Uanset om overtrædelsen omhandler præcis det samme forhold.

Når der har været tale om grov overtrædelse, der har medført alvorlig personskade eller dødsfald og hvor der er tale om særligt skærpende omstændigheder, så stiger bøderne alt efter antal ansætte i virksomheden med:

0-9 ansatte stiger bøden fra: 80.000 kr. til 110.000 kr.
10-34 ansatte stiger bøden fra: 120.000 kr. til 165.000 kr.
35-99 ansatte stiger bøden fra: 140.000 kr. til 192.500 kr.
100 el. flere ansatte stiger bøden fra:160.000 kr. til 220.000 kr.

(Lovforslaget til ændring af lov om arbejdsmiljø, der er sendt i høring 26.august)

Fakta: 1.442 grove overtrædelser
Arbejdstilsynet har siden 2006 ført særligt tilsyn med byggebranchen i form af aktioner, som kører sideløbende med deres almindelige tilsyn med branchen. Det skyldes, at byggebranchen er den branche, der har næst flest ulykker set i forhold til beskæftigelsen. Hertil kommer, at byggebranchen også tegner sig for langt de fleste alvorlige ulykker, det vil sige ulykker, der har givet tre ugers fravær eller mere.

I år har der i alt været seks større aktioner, hvor den seneste fandt sted 3. september. Aktionen var en opfølgning fra besøg den 18.august, men ikke desto mindre førte det til 87 nye strakspåbud og forbud fordelt på 96 byggepladser.

Aktionen viste, at flere bygherrer fortsat havde problemer med at overholde deres forpligtelser til at koordinere sikkerheden i fællesområder. Det drejede sig fx om utilstrækkelig sikring mod at styrte ned ved arbejde i højden eller risiko for at falde på adgangsveje. Faldulykker er den største risiko for alvorlige ulykker på byggepladser.

 

1/10 2015
  • Kompliceret modernisering af 248 boliger i Glostrup afsluttet

    Kompliceret modernisering af 248 boliger i Glostrup afsluttet

    byggeri ›Efter godt to års byggearbejde er energirenoveringen og moderniseringen af Birke/Bøgeskoven, Glostrup Boligselskabs afdeling 33, nu afleveret
  • Stort gennembrud for genbrug af beton

    Stort gennembrud for genbrug af beton

    byggeri ›Fem års forskning i innovationsprojektet StructuralReuse har givet den danske byggebranche konkrete testmetoder, vejledninger og pilotcases for beton, stål og træ. Efterspørgslen på genbrugsmaterialer fra bygherrer og rådgivere er stor
  • Erhvervsskolernes ledere har for lidt indflydelse og for meget at se til

    Erhvervsskolernes ledere har for lidt indflydelse og for meget at se til

    byggeri ›Den første kortlægning af lederne på landets erhvervsskoler peger på et behov for at styrke ledelsen på skolerne. Samarbejdet mellem lederne på de enkelte skoler har stor betydning for, om det lykkes at sikre flere faglærte i fremtiden
  • Vigtigt at fastholde stærk kultur under vokseværk

    Vigtigt at fastholde stærk kultur under vokseværk

    byggeri ›- Vi konkurrerer med globale spillere, men vores styrke er, at vi udvikler løsninger tæt på markedet og tilpasser os lokale behov. Min opgave er at fastholde vores kultur, mens vi vokser, siger Dana Lims administrerende direktør, Lars Christensen
  • SMV’er tøver med at skifte til andre banker

    SMV’er tøver med at skifte til andre banker

    byggeri ›38 procent af SMV’erne har overvejet at skifte bank det seneste år, men næsten halvdelen vurderer, at et bankskifte vil være besværligt
  • AI kan ikke fortrænge håndens arbejde

    AI kan ikke fortrænge håndens arbejde

    politik ›Kunstig intelligens kan ikke lægge et gulv, sætte tagspær eller renovere ”fru Hansens” sommerhus. Det er stadig brug for den faglærte håndværker
  • Byggebranchen er solid trods lille hop i konkurser

    Byggebranchen er solid trods lille hop i konkurser

    byggeri ›I september gik 95 bygge- og anlægsvirksomheder konkurs. Det er en stigning på lidt under 7 procent i forhold til september 2025, hvor 89 selskaber måtte lukke. Trods stigningen er det samlede billede for byggeriet fortsat, at konkursniveauet er lavt
  • Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger