Tour de France skaber risiko for trafikkaos i Danmark
Det bliver det hidtil største internationale sportsarrangement på dansk jord, når Tour de France indledes 1. juli. Men det bliver også en stor udfordring for virksomheder og ferierejsende
Af Dan Bterring
Det bliver en unik mulighed for at opleve Tour de France på nærmeste hold, når cykelrytterne på de tre første etaper kører gennem smukke danske byer og landskaber.
Men den første weekend i juli er traditionelt også en af de største rejseweekender, hvor mange danskere pakker bilen eller campingvognen for at søge mod sommerlandet eller feriemål uden for landets grænser.
Og i dagene op til fredag gør håndværkervirksomheder nok klogt i at holde sig fra København
Stor risiko for kø
Direktør Ida Bigum Nielsen fra ’Grand Départ Copenhagen Denmark I/S’, peger på, at Alle Tour de France-fans fra ind- og udland skal kunne komme let til og fra de tre danske etaper, og at alle relevante informationer om tourens påvirkning af trafikken og nem adgang til ruterne samles på hjemmesiden letourcph.dk.
Vejdirektoratet gør opmærksom på, at uanset hvilket ærinde, man har på vejene den første weekend i juli, er det vigtigt, at man allerede nu er opmærksom på, at der er stor risiko for kødannelser og tæt trafik langs hele Tour de France-ruten.
Kan ikke krydse ruten
Der sker nemlig det, at vejene omkring ruten bliver spærret, og det vil ikke være muligt at køre på eller krydse ruten i bil, når først der er spærret.
Desuden bliver Storebæltsbroen lukket i begge retninger i fem timer om eftermiddagen i tidsrummet 13-18 lørdag den 2. juli.
For at gøre det hele endnu vanskeligere falder de danske etaper af Tour de France samtidig med blandt andet Roskilde Festival og DGI Landsstævne i Svendborg med titusindvis af gæster og deltagere.
FAKTA:
Lokalt langs ruten kan man forvente spærringer af vejene mellem fire og 12 timer på løbsdagene.
I start- og målbyerne må man forvente lokale spærringer i længere tidsrum. På trafikinfo.dk vil der i løbet af april måned være opdateringer om spærringer langs og på ruten.
Første etape: 13 kilometer enkeltstart i København, fredag den 1. juli
Enkeltstarten i København kommer til at påvirke trafikken og parkeringsforholdene i København markant over flere dage fra mandag den 27. juni til og med lørdag den 2. juli.
Fra mandag den 27. juni vil start- og målområdet på og omkring H.C. Andersens Boulevard og Rådhuspladsen blive afspærret for bilkørsel og parkering.
Selve ruten afspærres for al kørsel og trafik fra natten til fredag den 1. juli frem til lørdag eftermiddag den 2. juli.
Hele ruten lukkes for parkering fra torsdag morgen den 30. juni. Det vil ikke være muligt at køre i bil ind til København.
Byen forventes at være tilbage til normal trafikal afvikling lørdag eftermiddag den 2. juli.
Anden etape: 202 kilometer fra Roskilde til Nyborg, lørdag den 2. juli
Trafikken i og omkring kommunerne Roskilde, Lejre, Odsherred, Holbæk, Kalundborg, Korsør og Nyborg vil være påvirket hele dagen lørdag den 2. juli. Der må forventes særligt ekstra rejsetid og risiko for kødannelse i og omkring startbyen Roskilde og målbyen Nyborg.
Vær opmærksom på, at motorvejene, der fører til Storebæltsbroen, kan blive spærret allerede fra klokken 12.30 af hensyn til trafiksikkerheden. De mere præcise tidspunkter for afspærringen af motorvejene vil blive meldt ud på et senere tidspunkt. Motorvejene spærres ved Nyborg V og ved Slagelse V.
Tredje etape: 182 kilometer fra Vejle til Sønderborg, søndag den 3. juli
Trafikken i og omkring kommunerne Vejle, Kolding, Haderslev, Aabenraa og Sønderborg vil være påvirket i lange perioder søndag den 3. juli. Der må forventes særligt ekstra rejsetid og risiko for kødannelse i og omkring startbyen Vejle og målbyen Sønderborg.
Skal man til Billund Lufthavn søndag den 3. juli, skal man køre hjemmefra i ekstra god tid.