Urbanisering giver tomme huse i Nordjylland

Mere end 10 % af husene i Frederikshavn, Jammerbugt og Thisted står ubeboede hen. Det viser tal fra Dansk Byggeri og Danmarks Statistik. Lokale byggevirksomheder er bekymrede over udviklingen

Der ingen lys i vinduerne, og der er ingen faste beboere på adressen. Sådan ser det ud i mere end 10 procent af husene i Frederikshavn, Jammerbugt og Thisted. Det viser tal fra Dansk Byggeri og Danmarks Statistik.

- Det er udfordring, som vi ikke kan komme uden om, når flere flytter fra land til by, men det er jo bare en udfordring, som vi må tage med oprejst pande. Derfor ligger der en bunden opgave forude og venter på både kommunerne, de lokale erhvervsråd og vores turistorganisationer, der sammen må finde ud af, hvordan vi fremadrettet sikrer, at hele Nordjylland er attraktiv for både virksomheder og borgere, siger formand for Dansk Byggeri Nordjylland, Ole Bæk Pedersen.

Tendensen med de tomme boliger slår også igennem, når man ser på, hvor stort behovet for boliger bliver i fremtiden. I Aalborg er der behov for at bygge mere end 3000 boliger frem mod 2020, mens der i Hjørring, Frederikshavn, Thisted og Vesthimmerland bliver behov for færre boliger, end der er i dag.

Samtidig falder priserne på enfamiliehuse i Hjørring, Frederikshavn og Mariagerfjord, mens der i Aalborg, Brønderslev, Morsø og Thisted ses en stigning på over 10 %.

- Faldende huspriser og mange tomme boliger er en farlig cocktail. Der er brug for, at vi finder en måde at udnytte de tomme boliger på, så de ikke står og forfalder. Det kan f.eks. være til turister, som skaber liv og aktivitet i sommermånederne og i weekenderne, siger Ole Bæk Pedersen.

- Turisme kan også gøre, at flere får øjnene op for vores region. Nogle steder vil der selvfølgelig være mere vækst end andre, men det skal være attraktivt at bo i hele regionen. Vi håber også på, at en ny planlov kan give nogle muligheder i vores område, ligesom også boligjob-ordningens fradrag til bedre bredbånd kan gøre en forskel. Det er den eneste måde, vi kan sikre, at vores virksomheder forsat kan få den arbejdskraft, som de har brug for, så de vil blive ved med at drive virksomhed i Nordjylland, siger Dansk Byggeri’s nordjyske lokalformand.

-cmn

12/11 2015