Voldsomt dyk for installatører
Omsætningen i installationsbranchen faldt med 5,8 procent i 2013, hvilket svarer til et fald på 2,6 milliarder kroner, viser nye tal fra Installatørernes Organisation Tekniq
Omsætningen i installationsbranchen faldt med 5,8 procent i 2013, hvilket svarer til et fald på 2,6 milliarder kroner. I Region Hovedstaden alene faldt omsætningen med cirka 300 millioner kroner, viser nye tal fra Markedsstatistik 2014, der netop er offentliggjort af TEKNIQ Installatørernes Organisation.I Region Hovedstaden er det primære fald sket inden for elbranchen, men har ellers klaret sig generelt bedre.
– Der er sket et markant fald inden for markedet for solceller, ligesom mange offentlige byggeprojekter ikke er gået i gang endnu. Dog er der en vis aktivitet i hovedstadsområdet, som er årsagen til, at installationsbranchen i Region Hovedstaden klarer sig bedre end de øvrige dele af landet. Det er til også her, vi vil se en stigning i 2014 og 2015, som danner basis for mere optimistiske forventninger til de kommende år, siger Henrik Fugmann, formand for Tekniq-råd Hovedstanden.
Skuffende år
Den samlede omsætning i installationsbranchen endte i 2013 på 42,7 milliarder kroner, og det er ifølge Henrik Fugmann skuffende, fordi man havde forventet stagnation eller i værste fald et mindre dykt.
Han forklarer, at det på landsplan især er den markante opbremsning på solcellemarkedet, et fald i nybyggeriet og usikkerhed om BoligJobordningen, som har haft betydning for den faldende omsætning.
– Selvom BoligJobordningen blev genindført i 2013, så har usikkerheden medført færre ordrer i første kvartal, ligesom vi havde en lang og hård vinter i 2013, som også har haft en negativ betydning for aktiviteten i branchen i starten af året, siger Henrik Fugmann og fortsætter:
– Herudover er det generelt for begge brancher, at der er en utrolig hård priskonkurrence på markedet lige nu, som tvinger virksomhederne til at presse priserne helt i bund. Det påvirker også omsætningen negativt.
Tegn på bedring
Markedsstatistik 2014 tyder dog også på, at omsætningen stiger igen i 2014 og 2015, ligesom virksomhedsejerne generelt forventer bedre tider.
– Forventningerne til de kommende år er generelt mere positive, end vi har set længe. Det gælder især for Region Hovedstaden, hvor 41 procent af virksomhederne forventer vækst i 2014. Det er blandt andet på grund af bedre udsigter for dansk økonomi, ligesom en række byggeprojekter er i startfasen eller allerede i gang. Det gælder især alment boligbyggeri, hospitalsbyggeri og infrastrukturprojekter, siger Henrik Fugmann og fortsætter:
– Det er alt sammen elementer, som øger mulighederne for vækst i installationsbranchen. Men det er afgørende for vækstmulighederne i installations- og byggebranchen, at vi får en markant bedring af dansk økonomi. Derfor håber Tekniq på en ambitiøs vækstpakke fra regeringen, der blandt andet bør indeholde en permanent indførelse af BoligJobordningen.
Tekniq skønner, at omsætningen i installationsbranchen vil stige med 0,9 milliarder kroner i 2014 og 0,4 milliarder kroner i 2015. Årsagen til den lavere stigning i 2015 er, at BoligJobordningen ophører med udgangen af 2014.
-jhn