Debat: 3F i frontalangreb på Dansk Industri og Dansk ErhvervFoto: Rode Images / Joachim Rode.

Debat: 3F i frontalangreb på Dansk Industri og Dansk Erhverv

Forbundsformand Henning Overgaard kan ikke være i sig selv over, hvor hykleriske Dansk Erhvervs og Dansk Industris seneste udspil, der, mener han, vil sikre skattelettelser til de rigeste og tage rettigheder fra de mest udsatte

Dansk Industri og Dansk Erhverv præsterer nye rekorder i hykleri og ønsker om øget ulighed i Danmark med deres seneste udspil.

Man kommer med forslag om massive skattelettelser til de højeste indtægter og virksomhederne, og kombinerer det med angreb på de mest udsatte lønmodtageres rettigheder, eksempelvis Tidlig Pension, efterløn, førtidspension og dagpenge. 

Samtidig med krav om nye nedskæringer i den offentlige sektor og en meget begrænset vækst, ikke mindst i lyset af flere omsorgskrævende ældre, stigende forsvarsudgifter mv. i de kommende år.

Jeg må minde om, at arbejdsgiverne lige siden velfærdsforliget har underløbet de klare forudsætninger for aftalen: 

2006-forliget påtvinger vores medlemmer en stadig højere pensionsalder, mens arbejdsgiverne konsekvent opfordrer politikerne til at forringe mulighederne for tilbagetrækning og det sociale sikkerhedsnet for deres medlemsvirksomheders egne ansatte – og alle andre lønmodtagere.

Jeg finder det hyklerisk ud over alle grænser, at de to erhvervsorganisationer på samme tid fremsætter en række forslag, der forgylder de bedst stillede, samtidig med at der langes ud efter politiske partier, som vil forbedre velfærden for almindelige danskere og kvaliteten i den offentlige sektor:

Jeg kan nærmest ikke være i mig selv over, hvor hyklerisk man agerer. Med den ene hånd kommer de med økonomiske planer så sorte, at Danmark vil stå ugenkendeligt tilbage, hvis de gennemføres, og med den anden hånd advarer de politikerne mod at komme med 'gaver til vælgerne'. 

Men gaver til de allerrigeste i det her samfund med topskattelettelser og selskabsskattelettelser for stakke af milliarder er åbenbart helt ok? Vor Herre bevares, altså.

I 3F er vi lige så optaget af virksomhedernes konkurrenceevne og produktivitet om ti år, som erhvervsorganisationerne. For det er også vores medlemmers job, der er på spil.

Derfor efterlyser jeg forslag fra DI og DE om ambitiøse planer for virksomhedernes investeringer i for eksempel anvendelse af robotter og kunstig intelligens, både for at øge produktiviteten og forbedre arbejdsmiljøet og mindske nedslidning af de ansatte. 

Øget produktivitet og konkurrenceevne kommer altså ikke ved at hente endnu flere udenlandske ansatte til en lav hyre til Danmark fra fjerne egne af kloden.

De to organisationers forslag vil forstærke uligheden, øge polariseringen og svække sammenhængskraften i Danmark. 

3F ønsker det modsatte.

Henning Overgaard
Forbundsformand
3F
henning.overgaard@3f.dk

17/2 2026
  • Debat: Formålsløst at pege fingre ad vejret

    Debat: Formålsløst at pege fingre ad vejret

    debat ›Byggepladsen bør i langt højere grad ses som et kontrollerbart arbejdsmiljø, hvor påvirkningen fra vind, frost og regn aktivt minimeres, mener Bjørn Baunbæk, administrerende direktør, Altiflex
  • Mangfoldighed blandt medarbejderne er god stil og god forretning

    Mangfoldighed blandt medarbejderne er god stil og god forretning

    debat ›I anledning af Kvindernes Internationale Kampdag stiller administrerende direktør hos Arpe Kjeldsholm, Thomas Sørensen, skarpt på det store potentiale, der stadig ikke er blevet udnyttet til fulde i en byggebranche, der har brug for alle talenter
  •  Genbrug og renovering skal være førstevalg

    Genbrug og renovering skal være førstevalg

    debat ›Stafetten: Hvis vi både skal have boliger til alle og lavere CO2-udledning, skal vi bygge mindre nyt, transformere mere og gøre genbrug og renovering til førstevalg, mener Lisa Lund Holst, ejendomsdirektør i KAB
  • Debat: Organiseret ansvarspulverisering

    Debat: Organiseret ansvarspulverisering

    debat ›Den danske bygge- og anlægsbranche befinder sig ikke længere i en midlertidig krise. Den befinder sig i et strukturelt sammenbrud, som vi alt for længe har pyntet på med rapporter, rundbordssamtaler og politiske hensigtserklæringer
  • Debat: Lad os undgå at gentage DS1140-fejlen

    Debat: Lad os undgå at gentage DS1140-fejlen

    debat ›En ændring af BR18 kan få enorme konsekvenser for de mindre virksomheder, der kan få svært ved at leve op til omfattende dokumentationskrav
  • Debat: Elektrificering af maskinparken er ikke en fremtidsvision

    Debat: Elektrificering af maskinparken er ikke en fremtidsvision

    entreprenoer ›Trods gode intentioner om at reducere klimapåvirkningen står bygge- og anlægsbranchen stadig for 30 % af Danmarks totale CO2-udledning. Uden en omlægning til fossilfrie arbejdsmaskiner risikerer branchens klimamål at blive til tomme ord
  • Stafetten - succesfuldt debatformat fortsætter

    Stafetten - succesfuldt debatformat fortsætter

    debat ›Stafetten er BygTek´s stærke debatformat, hvor ordet gives frit til aktører inden for byggebranchen med vægtige indlæg – vi bringer en oversigt for 2025.
  • Debat: Kommunerne håndterer asbest, som vinden blæser

    Debat: Kommunerne håndterer asbest, som vinden blæser

    debat ›Nogle kommuner sorterer effektivt og miljøansvarligt. Andre blander rene fibercementplader, som kan genbruges, med de asbestholdige og sender det hele til deponi, og det er problematisk, mener administrerende direktør i Swisspearl, Jens Engbo Norddal