Vinduer til bedre indeklima og økonomi

Udskiftning af vinduer maksimerer håndværkerfradragets værdi. Det giver både sved på panden og brød på bordet hos tømrermester i Fredericia

Med genindførelsen af håndværkerfradraget er der føjet endnu et økonomisk incitament til boligejerens beslutning om at istandsætte og vedligeholde huset.

Ud over håndværkerfradraget kan boligejeren nemlig fortsat drage nytte af forsyningsselskabernes tilskud til energiprojekter, ligesom de energibesparende tiltag i sig selv giver en økonomisk gevinst, og her kan det ikke mindst betale sig at udskifte de gamle vinduer til nye.

- Ud over at få varmebesparelser i tusindkronersklassen oplever mange kunder et langt mere komfortabelt indeklima i boligen, efter de har fået nye lavenergivinduer, fortæller tømrermester Bo Frandsen fra Fredericia. Han oplever, at stadig flere benytter sig af netop denne mulighed for at få fuld valuta for deres investering i boligforbedring – i hvert fald i Fredericia-området, hvor Bo Frandsen primært arbejder.

Stærk tilskyndelse
Efter en vinduesudskiftning opnår boligejeren typisk en årlig besparelse på varmeregningen på flere tusind kroner.

- Sammen med muligheden for at bruge håndværkerfradrag og få energitilskud giver det helt sikkert en stærk tilskyndelse til at komme i gang, og vi oplever i hvert fald en stærkt stigende efterspørgsel især på vinduesudskiftninger, fortæller Bo Frandsen.

- Men mange prioriterer også at få nye vinduer, fordi de på den måde opnår bedre udnyttelse af dagslyset og slipper for ubehagelige trækgener og fodkulde. På den måde kan man sige, at en vinduesudskiftning ikke alene giver god økonomisk mening, men også øger komforten inden døre, så man får maksimal værdi ud af sin investering, tilføjer tømrermesteren fra Fredericia.


Tømrermester Bo Frandsen, Fredericia, i færd med at forberede endnu en vinduesudskiftning.

Kun morgendug uden for
En af de mange af Bo Frandsens kunder, som for nyligt valgte at opgradere boligen med nye vinduer, er pensioneret ingeniør Peter Sølling fra Fredericia. Han og konen bor i et etplans-parcelhus opført i 1980, og husets døre og vinduer trængte efterhånden gevaldigt til en udskiftning:

- De gamle vinduer og døre var både rådnet og punkteret, og vi mente, at tiden nu var inde til at få nogle nye. Og jeg må sige, at det især har været fornøjelse på nogle kolde morgener, at vi ikke længere har dug indvendig mellem glaslagene i de gamle punkterede termoruder, men kun oplever morgendug på de nye vinduers yderside, fortæller Peter Sølling.

Ægteparret har fået udskiftet samtlige af boligens 19 dør- og vinduesmoduler med nye Velfac Ribo døre samt Velfac Ribo træ/alu-vinduer med støjreducerende tolagsglas. Peter Sølling havde forinden undersøgt de potentielle energibesparelser via energiberegneren på Velfacs hjemmeside. Den viste, at de nye vinduer og døre i kombination med boligens el-opvarmning efter al sandsynlighed vil spare ægteparret for næsten 6.000 kr. årligt fremover.

Samtidig betød renoveringens omfang, at ægteparret har kunnet udnytte håndværkerfradraget fuldt ud i år og dermed fratrække i alt 30.000 kr. på næste års årsopgørelse.

-cmn

27/8 2015
  • Gammelhavn: Ny bydel med respekt for det eksisterende Vejle

    Gammelhavn: Ny bydel med respekt for det eksisterende Vejle

    doere-vinduer ›På en tidligere posthusgrund midt i Vejle tager den nye bydel Gammelhavn form med boliger, erhverv og grønne opholdsrum. Projektet har ambitioner om DGNB Guld-certificering
  • Byggeskadeforsikring på vej i graven

    Byggeskadeforsikring på vej i graven

    tilbygning ›Lovforslag lægger op til at udfase byggeskadeforsikringsordningen fra 1. januar 2027
  • Mange faktorer skal være helt på plads for at sikre optimalt indeklima

    Mange faktorer skal være helt på plads for at sikre optimalt indeklima

    doere-vinduer ›En omfattende renovering er i fuld gang af 99 almene boliger i Toften i Albertslund. Med afsæt i helhedsplanen renoveres og fremtidssikres boligerne med fokus på funktionalitet, komfort og bevaring af det arkitektoniske udtryk
  • En lille ændring med stor betydning

    En lille ændring med stor betydning

    doere-vinduer ›Kulturhuset Trommen har fået nyt liv gennem en opgradering af ovenlysvinduerne. Med genbrug af den eksisterende konstruktion og nye glasløsninger er lysoplevelsen markant forbedret uden at lukke huset eller gå på kompromis med arkitekturen
  • Badehotellet vækkes til live i Holbæk

    Badehotellet vækkes til live i Holbæk

    doere-vinduer ›Den velkendte, men fiktive bygning fra tv-serien Badehotellet er opført i virkeligheden og breder sig over 900 kvadratmeter fordelt på tre etager med originale dekorationer og kulisser fra filmstudierne
  • Et historisk vindueskig

    Et historisk vindueskig

    doere-vinduer ›Vinduesmuseet Villum Window Collection modtager Snedkerprisen 2026 som en anerkendelse af den professionelle formidling af håndværk i en håndværksfaglig, arkitektonisk og kulturhistorisk sammenhæng, der kan inspirere
  • Byudvikling i et støjbelastet område stiller særlig høje krav

    Byudvikling i et støjbelastet område stiller særlig høje krav

    doere-vinduer ›Boligkarreen Solhverv tilbyder beboerne en hverdag, hvor det gode naboskab og livskvalitet er i fokus. Karreen er centreret omkring solens bane fra øst til vest og fokuserer på at integrere det rå, naturlige og autentiske i det arkitektoniske udtryk
  • Vinduesproducent udvider med opkøb af 18.000 kvadratmeter lager- og produktionsareal

    Vinduesproducent udvider med opkøb af 18.000 kvadratmeter lager- og produktionsareal

    doere-vinduer ›Outline Vinduer fortsætter sin vækst og udvikling med opkøbet af nyt lager- og produktionsareal på Søndergården i Farsøs industriområde. Der bliver også behov for yderligere medarbejdere