scroll
Et godt gulv der holder til hverdagens brug

Et godt gulv der holder til hverdagens brug

ANNONCE: Det er vigtigt at have et godt gulv. Og det er lige meget, om vi taler om det gulv, vi har i vores eget private hjem i vores garage, eller i vores industribygning.

Uanset hvor, bliver gulvet nemlig dagligt udsat for masser af belastning og slid, og derfor skal det være stærkt for at bibeholde sin gode effekt mange år ud i fremtiden.

Du skal derfor være grundig, når du skal have lagt et nyt gulv. Og derfor bør du tage et kig på de mange gode muligheder, som der byder sig med selvnivellerende flydespartel.

Brug selvnivellerende flydespartel

Når det kommer til flydespartel, så er der nemlig tale om en yderst moderne løsning, når du gerne vil have et gulv, der ikke blot er bundsolidt, men også sikrer dig en jævn overfalde – og det er lige meget, om der er tale om et gulv til et nybyggeri, renovering af eksisterende huse eller til indlæggelse af gulvvarme i en ældre bolig.

Derfor giver selvnivellerende flydespartel flere muligheder for brug, og det er også noget, som Gulvtrim ApS kan skrive under på. Her er der nemlig tale om en virksomhed, der varetager sådanne opgaver både privat, i det offentlige og i erhvervslivet. Selvnivellerende Flydespartel.

Skab et sundt hus

Selvnivellerende flydespartel er efterhånden et meget populært valg.

Dette materiale giver nemlig et slidstærkt og holdbart resultat til en pris, der er til at betale for enhver. Det er således også en gennemtestet løsning, der giver et godt fundament til et hus.

Og et godt fundament er vigtigt for en sund bygning, som ikke gør skade på hverken dit eller din families helbred.

Når du skal have lagt et nyt gulv, er det derfor også vigtigt, at du opmærksom på det miljø, som du skaber, så det sikres, at du ikke får anlagt en usund bolig.

 

10/11 2021
  • Ny branchestandard giver mindre bøvl i gulvbranchen

    Ny branchestandard giver mindre bøvl i gulvbranchen

    gulve ›Uklare rammer har ifølge DI Byggeri gennem årene ført til en del konflikter mellem bygherrer og gulvlæggere
  • - Lad gamle produkter blive nye igen og igen

    - Lad gamle produkter blive nye igen og igen

    gulve ›For at reducere sine samlede CO2-udledninger med 30 % inden 2030 overvejer Gerflor brugen af restprodukter fra sojaproduktion som et af flere initiativer, der skal reducere klimaaftrykket og mindske afhængigheden af fossile ressourcer
  • BR25 tvinger leverandørerne til at lade kreativiteten flyde

    BR25 tvinger leverandørerne til at lade kreativiteten flyde

    gulve ›Det nye bygningsreglement før løbende mere reel betydning for dansk byggeri. Materialeleverandørerne er i gang med at forbedre eksisterende og udvikle nye produkter, så byggeprojekterne opfylder de nye CO2- og klimakrav
  • Så er magasinet GULV på gaden!

    Så er magasinet GULV på gaden!

    gulve ›Året første udgave af magasinet GULV med inspirerende, faglige historier: hvorfor findes der f.eks. ikke standarder for gulvunderlag? Og så står Michael Kvium bag gulvmosaikken i AP Huset i Nordhavn
  • Håndverksgruppen styrker sin position i Trekantsområdet

    Håndverksgruppen styrker sin position i Trekantsområdet

    gulve ›Efter at have investeret i tre jyske specialister i anden halvdel af 2025 opkøber Håndverksgruppen nu Bo Palm Gulvafslibning og Gulvbelægning i Fredericia
  • Danskerne ringer oftest til tømreren

    Danskerne ringer oftest til tømreren

    tilbygning ›Tømrere topper listen over de mest efterspurgte håndværkere, når danskerne renoverer – men el-faget vokser hurtigst
  • Fugefrit, mineralsk gulvsystem

    Fugefrit, mineralsk gulvsystem

    gulve ›PRODUKTNYT: Ardex lancerer nyt gulvsystem, udviklet til at blive påført direkte på eksisterende underlag som fliser, PVC, linoleum eller spartlede overflader
  • Tømrerfaget tiltrækker elever, men praktikpladserne ligger i gulvbranchen

    Tømrerfaget tiltrækker elever, men praktikpladserne ligger i gulvbranchen

    gulve ›Tømrerfaget er populært, men mange elever på tømreruddannelsen har svært ved at få en læreplads og ender i skolepraktik. På den anden side står et væld af gulvlæggerfirmaer og mangler lærlinge. Løsningen? At få flere tømrerelever ind i gulvfaget.