Statslig indkøbsordning har været en dundrende fiaskoSteffen Damsgaard (Foto: Mads Krabbe)

Statslig indkøbsordning har været en dundrende fiasko

Landdistrikternes Fællesråd opfordrer til at vende tilbage til muligheden for at anvende lokale leverandører af serviceydelser

Af Dan Bjerring

Christiansborg

Statens indkøbsordning for Facility Management (drift af bygninger) skulle spare penge og skabe mere effektiv drift i de statslige institutioner.

Men ifølge Rigsrevisionen har den haft den stik modsatte effekt. Ordningen har gjort statens drift dyrere, forringet forholdene for medarbejderne lokalt og skabt yderligere centralisering af Danmark.

Formanden for Landdistrikternes Fællesråd, Steffen Damsgaard, kalder statens indkøbsordning for ”regnearkstænkning, når det er allerværst” og mener, at ordningen har været ”det rene gift”.

Ufleksible ordninger

Indkøbsaftalerne har fjernet muligheden for at finde lokale løsninger, som ofte både er billigere for de statslige enheder og samtidig gavner det lokale erhvervsliv.

Ifølge Steffen Damsgaard har indkøbsordningen betydet, at statslige institutioner og styrelser er blevet tvunget til at bruge centrale leverandører og ufleksible centrale ordninger og aftaler, frem for lokale virksomheder:

- Nu viser det sig desuden, at ordningen både har medført en dyrere drift og faldende tilfredshed, så der er al grund til at se kritisk på ordningen og at der åbnes for mere fleksibilitet, siger han.

Giv mulighed for lokale indkøb

Formanden opfordrer til at droppe ordningen, især i mindre statslige styrelser og institutioner, og særligt uden for de større byer. Det skal dermed være muligt at gå tilbage til de oprindelige aftaler, hvis de ellers kan overholdes inden for budgettet.

- Der er ingen grund til at fastholde en model, der både er dyrere og dårligere, og skaber en yderligere centralisering af Danmark, hvor arbejdspladser og økonomisk aktivitet koncentreres omkring de største byer, siger Steffren Damsgaard.

Han opfordrer derfor til, at politikerne på Christiansborg giver mulighed for, at alle statslige institutioner og styrelser kan gå tilbage til de oprindelige og lokale indkøbsaftaler.


20/1 2026
  • Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    byggeri ›Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis
  • Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    politik ›Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved
  • Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    politik ›Klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) advarer mod, unfair konkurrence fra virksomheder, der undlader at registrere sig eller indberetter for lave emballagemængder
  • Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    politik ›De højere energipriser presser ifølge en række organisationer ikke mindst danske SMV'er. Men Erhvervspuljen, der har til formål at understøtte SMV'ernes investeringer i lavere energiregninger, er tom
  • 47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    biler-til-byggebranchen ›Varebilsmarkedet er blevet tydeligt mere elektrisk i første halvår af 2026. Flere end 40 procent af de nyregistrerede varebiler var eldrevne
  • 200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    politik ›Det gik stærkt, da Varmepumpepuljen åbnede i februar med 116,9 millioner kroner på kontoen. Ansøgningerne væltede ind, og den 11. maj var kassen tom og puljen blev lukket igen
  • Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    politik ›Gisselfeld Kloster påpeger over for Folketingets Transportudvalg, at projektet ikke er i overensstemmelse med EU’s Habitatdirektiv og Vandrammedirektiv
  • Stud i mag – cand intet

    Stud i mag – cand intet

    politik ›Næsten 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse. Særligt på Lolland-Falster og store dele af Sjælland er der mange studenter uden uddannelse, mens andelen er lav i Jylland, på Fyn og nord for København