Stærkere SMV’er giver stærkere landdistrikterDirektør Jesper Beinov, SMVdanmark

Stærkere SMV’er giver stærkere landdistrikter

SMVdanmark kommer med deres bud på, hvordan vilkårene for de små og mellemstore virksomheder i landdistrikterne kan styrkes

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Regeringens har præsenteret et landdistriktsudspil, som har fået en blandet modtagelse. SMVdanmark er kommet med sit helt eget udspil, hvori det understreges, at de små og mellemstore virksomheder udgør 99 procent af alle danske virksomheder, og at de især i landdistrikterne spiller afgørende rolle, ’som limen, der holder lokalsamfundene sammen’:

- Det er smeden, der sponsorerer det lokale håndboldhold, og tømreren der tager lærlinge ind og skaber arbejdspladser. SMV’erne er de små tandhjul, der får det store maskineri til at køre. Derfor er det afgørende, at vi sikrer gode vilkår for disse virksomheder i hele landet, så det er nemmere at tiltrække kapital og investere i fremtiden. Stærkere SMV’er giver stærkere landdistrikter, siger direktør Jesper Beinov.

SMV udelukkes fra udbud
SMVdanmark slår i sit udspil ikke mindst fast, at et vigtigt element er at skabe mere SMV-venlige vilkår i kommunerne. Blandt andet gennem udbud som giver de mindre, lokale virksomheder bedre mulighed for at byde ind.

- Kommunerne er uden sammenligning Danmarks største indkøbere. Alligevel udbyder mange kommuner i dag deres opgaver, så de små og mellemstore lokale virksomheder effektivt udelukkes fra budrunderne. Det skader konkurrencen om de skatteyderbetalte opgaver og er i strid med kommunernes øvrige erhvervspolitik. Samtidig betyder det, at det ofte er de større virksomheder uden lokal tilknytning, som vinder opgaverne, siger Jesper Beinov.

Krav om SMV-venlige udbud
Kommunerne bør derfor prioritere at udbyde deres anlægs- og renoverings opgaver i mindre fagentrepriser, så små og mellemstore virksomheder i højere grad for mulighed for at byde ind på lokale opgaver:

- Mindre fagentrepriser sikrer også den bedste konkurrence, fordi vilkårene vil være indrettet, så det er muligt for såvel små som store virksomheder at byde ind på opgaverne.

- Det er afgørende, at de mindre virksomheder ikke bliver udelukket fra at konkurrere med større virksomheder, fordi der stilles krav, som kun større virksomheder vil have mulighed for at opfylde, understreger SMVdanmarks direktør.

En løsning kan være, at stille krav om, at kommunernes udbud i videst muligt omfang skal udformes, så det er muligt for mindre virksomheder at byde ind.

Hurtigere sagsbehandlingstid
Der skal være en hurtigere sagsbehandlingstid af byggesagsbehandling. Forsinkede projekter rammer i dag både virksomheder i byggebranchen og de virksomheder, der ikke kan tage nye byggerier i brug.

En analyse fra SMVdanmark viser, at den samlede sagsbehandlingstid kan nedbringes med 1,5 millioner dage, hvis alle er lige så hurtige til at sagsbehandle som gennemsnittet af de ti hurtigste kommuner.

Bedre transport til erhvervsskoler
Til gengæld er der opbakning til regeringens forslag om at skabe bedre transportmuligheder for elever på erhvervsskolerne.

Der peges på, at der er en sammenhæng mellem transportudgifter, rejsetid og frafald. Derfor bør det gives flere elever mulighed for at tage kørekort, som en del af deres undervisning, give eleverne kørselsfradrag og arbejdsgiverne refusion, så de kan betale lærlinges kørekort.

Betal hurtigst muligt
Af andre forslag er, at kommunerne bør betale deres regninger hurtigst muligt, fordi det betyder meget for mindre virksomheders likviditet, hvor længe de skal vente på at få betaling for varer eller ydelser.

Der gælder allerede en 30 dages betalingsfrist for kommunerne i dag, men jo hurtigere betaling, jo bedre for de små virksomheder. Derfor bør kommunerne betale deres leverandører hurtigst muligt.

Dækningsafgift i 33 kommuner
Sidst, men ikke mindst, anbefaler SMVdanmark, at kommunerne ikke opkræver en dækningsafgift hos virksomhederne.

Afskaffelse af dækningsafgiften vil være en enkel og direkte vej til at styrke vilkårene for de lokale SMV’er, samtidigt med det vil gøre kommunen mere attraktivt for virksomheder at søge til.

I 2023 opkræver 33 kommuner dækningsafgift, mens 67 kommuner undlader at gøre det

25/8 2024
  • Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    byggeri ›Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis
  • Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    politik ›Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved
  • Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    politik ›Klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) advarer mod, unfair konkurrence fra virksomheder, der undlader at registrere sig eller indberetter for lave emballagemængder
  • Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    politik ›De højere energipriser presser ifølge en række organisationer ikke mindst danske SMV'er. Men Erhvervspuljen, der har til formål at understøtte SMV'ernes investeringer i lavere energiregninger, er tom
  • 47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    biler-til-byggebranchen ›Varebilsmarkedet er blevet tydeligt mere elektrisk i første halvår af 2026. Flere end 40 procent af de nyregistrerede varebiler var eldrevne
  • 200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    politik ›Det gik stærkt, da Varmepumpepuljen åbnede i februar med 116,9 millioner kroner på kontoen. Ansøgningerne væltede ind, og den 11. maj var kassen tom og puljen blev lukket igen
  • Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    politik ›Gisselfeld Kloster påpeger over for Folketingets Transportudvalg, at projektet ikke er i overensstemmelse med EU’s Habitatdirektiv og Vandrammedirektiv
  • Stud i mag – cand intet

    Stud i mag – cand intet

    politik ›Næsten 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse. Særligt på Lolland-Falster og store dele af Sjælland er der mange studenter uden uddannelse, mens andelen er lav i Jylland, på Fyn og nord for København