Biosfæren vinder tysk arkitekturpris
Det ekstraordinære atrium, Biosfæren, i DTU's nye bygning 202 har vundet det hæderkronede tyske arkitekturmagasin Details special Prize Inside
- Takket være den strenge og afbalancerede sammensætning af rummet imponerer atriummet ikke kun med dets sociale funktion, men også med sin specielle atmosfære, lyder det i juryens begrundelse for at tildele Biosfæren Detail special Prize Inside.
Det 13 meter høje atrium er hjertet i den nye bygning, der huser universitets forskning- og undervisningsmiljø inden for life science og bioengineering på Lyngby campus. Væggene er beklædt med 50.000 løbende meter egestave og dagslyset strømmer ind gennem ovenlysvinduerne, hvilket skaber et varmt og rart rum at opholde sig i. Svævende mødebokse skyder sig ud i atriummet, og store glasvinduer skaber en visuel forbindelse mellem mødebokse og atrium.
- Når vi bygger nyt på DTU, er det afgørende at skabe rum, hvor forskellige fagligheder og discipliner kan mødes på tværs, for vi tror på, at det er i disse møder mulighederne for nytænkning og innovation opstår. I Biosfæren bidrager arkitekturen netop til at studerende, forskere og medarbejdere kan se hinanden og mødes i et uformelt, unikt rum med højt til loftet, siger campusdirektør Jacob Steen Møller, DTU.
- De reducerede materialer og overflader af glas og vertikalt monterede egetræslister kombinerer alle elementer for at danne en kontinuerlig enhed, lyder det videre fra juryen.
Detail Priserne uddeles hvert andet år i fire kategorier, og i år er det ottende gang. Juryen vægter fremtidsorienterede og innovative projekter med fremragende arkitektoniske og tekniske kvaliteter. I alt var 352 projekter fra 36 lande indstillet til Detail Prize 2018. Biosfæren modtog desuden i 2017 Tømmerprisen af Københavns Tømmerlaug. I foråret 2018 modtog Biosfæren hædrende omtale ved AIT Awards.
-kj