« Tilbage til oversigten over alle licitationer


169/2026
605271-2026 - Resultater
Danmark – Bygge-, funderings- og belægningsarbejder i forbindelse med anlæg af hovedveje, veje – 40400.201/40400.202 Røgind – Brejningvej samt Brejningvej – Nygade, Udbygning af rute 15 Ringkøbing – Herning
OJ S 169/2026 02/09/2026
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnVejdirektoratet
E-mailshah1@vd.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
1.1.
Køber
Officielt navnRingkøbing-Skjern Kommune
E-mailpost@rksk.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel40400.201/40400.202 Røgind – Brejningvej samt Brejningvej – Nygade, Udbygning af rute 15 Ringkøbing – Herning
BeskrivelseUdbuddet omfatter 2 entrepriser, som er en del af projektet 40400 Udbygning af rute 15 Ringkøbing – Herning, der indgår i Infrastrukturplan 2035. Entrepriserne ligger i Ringkøbing-Skjern Kommune, og de omfatter i hovedtræk etablering af motortrafikvej, kommuneveje og stier samt bygværker. Der indgås i første omgang entrepriseaftale om fremskudte arbejder, idet hovedparten af arbejderne udgør en option i entrepriseaftalen. Efter gennemførelse af en projektoptimeringsfase indgås aftale om optionen, medmindre én af parterne ønsker at benytte sig af exitklausulen. Entrepriseaftalen omfatter en incitamentsordning vedr. entreprisesummen, som giver entreprenøren mulighed for at få udbetalt en bonus under forudsætning af, at nogle nærmere angivne vilkår er opfyldt.
Identifikator for proceduren559a9d7e-34fb-41d0-a7eb-20a9590af164
Tidligere bekendtgørelse570586-2026
Intern ID740082
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45233000 Bygge-, funderings- og belægningsarbejder i forbindelse med anlæg af hovedveje, veje
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms430 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Denne procedure vil blive relanceret
Yderligere oplysningerDen anslåede værdi er inklusive den bonus, der er budgetteret med, til entreprenøren, jf. incitamentsordningen i entrepriseaftalen. Tilbud skal afgives på dansk, men bilag vedr. betingelser for deltagelse accepteres på dansk, engelsk, norsk og svensk. Eventuelle spørgsmål stilles via udbudssystemet Comdia, se link under punkt 5.1.12. Spørgsmål og svar vil blive gjort tilgængelige på internetadressen anført under punkt 5.1.11. ____________________________________________________________________________________________ Vejdirektoratet har annulleret udbuddet, da der skal indarbejdes væsentlige rettelser i udbudsmaterialet. Opgaven genudbydes.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
Titel40400.201 Røgind – Brejningvej
BeskrivelseSe udbudsbekendtgørelsen, punkt 2.1.
Intern ID740992
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45233000 Bygge-, funderings- og belægningsarbejder i forbindelse med anlæg af hovedveje, veje
Valgmuligheder
Beskrivelse af optioner____________________________________________________________________________________________________ Option nr. 1) Udførelse af "øvrige bygge- og anlægsarbejder", dvs. alle arbejder bortset fra "fremskudte arbejder" (se entrepriseaftalen). ____________________________________________________________________________________________________ Option nr. 2) Hvis aftaleindgåelsen forsinkes i forhold til den dato, der er oplyst i hovedtidsplanen, forbeholder ordregiver sig ret til at forskyde hovedtidsplanen tilsvarende.
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato05/10/2026
Varighed27 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms240 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseKriterium for tildeling er pris.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frist for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale, regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenVejdirektoratet
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0002
Titel40400.202 Brejningvej – Nygade
BeskrivelseSe udbudsbekendtgørelsen, punkt 2.1.
Intern ID740993
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45233000 Bygge-, funderings- og belægningsarbejder i forbindelse med anlæg af hovedveje, veje
Valgmuligheder
Beskrivelse af optioner____________________________________________________________________________________________________ Option nr. 1) Udførelse af "øvrige bygge- og anlægsarbejder", dvs. alle arbejder bortset fra "fremskudte arbejder" (se entrepriseaftalen) og bortset fra option nr. 2. ____________________________________________________________________________________________________ Option nr. 2) Stitunnel, Bro 4.20, Underføring af sti ved Nygade. Optionen finansieres af Ringkøbing-Skjern Kommune. ____________________________________________________________________________________________________ Option nr. 3) Hvis aftaleindgåelsen forsinkes i forhold til den dato, der er oplyst i hovedtidsplanen, forbeholder ordregiver sig ret til at forskyde hovedtidsplanen tilsvarende.
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato05/10/2026
Varighed27 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms190 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseKriterium for tildeling er pris.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frist for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale, regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenVejdirektoratet
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAndet
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0002
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAndet
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnVejdirektoratet
Registreringsnummer60729018
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43, 5.
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedShahriar Honar
E-mailshah1@vd.dk
Telefon72443333
Denne organisations roller
Køber
Gruppeleder
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnRingkøbing-Skjern Kommune
Registreringsnummer29189609
PostadresseVed Fjorden 6
ByRingkøbing
Postnummer6950
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
E-mailpost@rksk.dk
Telefon72443333
Internetadressehttps://www.rksk.dk/
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-1000
Officielt navnComdia ApS
Registreringsnummer33501404
PostadresseLindvedvej 71
ByOdense S
Postnummer5260
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
Telefon+45 7199 3672
Internetadressehttps://www.comdia.com/
Denne organisations roller
TED eSender
8.1.
ORG-1001
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 7240 5600
Internetadressehttp://www.klfu.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-1002
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 4171 5000
Internetadressehttps://www.kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDfb80e9d9-a9fe-4c74-a077-a892ebf36b66  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen01/09/2026 10:00:17 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer605271-2026
EUT-S-nummer169/2026
Offentliggørelsesdato02/09/2026

« Tilbage til oversigten over alle licitationer