Brug mere data og få højere kvalitet, bedre tidsstyring og kontrol over økonomien
I de seneste 10 år er der kommet et stigende fokus på data i byggebranchen, og den rigtige data kan være nøglen til at skabe bedre projekter og mere bæredygtighed. På BIM World Copenhagen holder BIM Heroes et oplæg om brugen af data
På BIM World Copenhagen samler BIM Heroes, der er et frivilligt netværk på tværs af flere lande, et stort hold af eksperter, der har arbejdet sammen på et konkret projekt, hvor data har spillet en stor rolle.
Her vil de dele ud af deres tværfaglige erfaringer med data og sætte fokus på, hvordan strukturerede data af høj kvalitet kan åbne for målbare fordele for alle projektets interessenter.
En af stemmerne i panelet er Elia González Salas, co-founder og director hos Kosmos og The Fifth Dimension. Hun peger på, at byggebranchen ikke kan nøjes med data alene – det handler i lige så høj grad om mennesker:
- Data er nøglen i et projekt, så længe det er gode data. Men data alene er ikke nok. Vi har brug for mennesker, der forstår data og kan skelne mellem gode og dårlige data, og det er den reelle ressource i et projekt.
- Kort sagt handler det om, at de mennesker, der arbejder med data, har den faglige ekspertise til at træffe de rette vurderinger, og at de bruger data ansvarligt i beslutningsprocesser.
Hun understreger, at det også er afgørende, at teamet bag har erfaringen til at vurdere kvaliteten af data, udfylde huller i tidlige faser og bruge informationen ansvarligt, særligt når det gælder styring af både CO2 og økonomi.
En af de andre paneldeltagere Andrijana Nasteska, BIM & IKT teamchef hos Sweco, stemmer i og peger på, at det ikke kun handler om at forstå data, men også om at sikre fælles rammer, så informationen kan deles på tværs af værdikæden:
- I de seneste 10 år har vi set et markant stigende fokus på data i byggebranchen. Det er ikke nyt, at vi arbejder med data i byggeriet, men det nye er, at vi i dag har brug for ensartede, maskinlæsbare standarder, så data kan flyde frit mellem systemer og projekter.
- Når vi har styr på data, kan vi levere på byggeriets fire succeskriterier: klar kravstillelse, effektiv kvalitetssikring, pålidelig tidsstyring og styr på økonomien. Data handler om at give de rigtige mennesker den rigtige information – på det rigtige tidspunkt, siger hun.
Panelet i BIM Heroes oplæg består af:
• Jonas Brandenborg, building construction manager and ICT coordinator, Danish Building and Property Agency
• Morten Madsen, discipline project manager BIM & ICT, Afry, Aurora Abruzzini, ICT manager, NNE
• Elia González Salas, co-founder & director, Kosmos and The Fifth Dimension,
• David Fink, Digital Manager, Henning Larsen
• Andrijana Nasteska, BIM & IKT teamchef hos Sweco.
BIM World afholdes 17. og 18. september 2025 i K.B. Hallen, Peter Bangs Vej 147, 2000 Frederiksberg.
-dc