Europasporet er en død sild

Europasporet er en død sild

Der er ingen opbakning til at inddrage en jernbanetunnel tunnel mellem København og Landskrona i forundersøgelsen af en Helsingør-Helsingborg forbindelse

Af Dan Bjerring
Christiansborg

I et svar til Folketingets Transport-, Bygnings- og Boligudvalg afviser transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen (LA) - i forbindelse med en forundersøgelse af en fast forbindelse mellem Helsingør og Helsingborg - at inddrage alternative forslag, herunder en fast forbindelse mellem Landskrona og København:

- Jeg agter ikke at inddrage alternative øresundsprojekter i forbindelse med den igangværende strategiske analyse af en fast forbindelse mellem Helsingør og Helsingborg, lyder det fra ministeren.

Han har tidligere kommenteret et forslag fra Landskronas bystyre om at etablere ’Europasporet” fra Landskrona til København H, og heraf fremgik det, at Europasporet består af en række meget store baneanlæg.

Enormt projekt
De centrale projekter i den forbindelse er dels en sænketunnel for bane diagonalt i Øresund med en anslået længde på cirka 20 kilometer, en ny banestrækning i Sverige på anslået 10 kilometer, en boret banetunnel under det centrale København med en anslået længde på cirka 8 kilometer og en udvidelse af København H med en ny 4-sporet station under Tivoli.

Dertil kommer et nyt”udfletningsanlæg” for banen omkring København H med blandt andet nye sporanlæg og tunneler.

- Så stort et projekt er i mine øjne ikke realistisk. Det må forventes at koste et
større tocifret milliardbeløb, en investering som næppe vil stå mål med gevinsterne
ved projektet, oplyser Ole Birk Olesen.

Ingen opbakning
Han peger videre på, at projektet ikke kan finansieres via brugerbetaling, og at det dermed vil
fortrænge nødvendige investeringer i samfundsøkonomisk rentable projekter:

- Jeg agter derfor ikke at inddrage idéen om Europasporet i den igangværende strategiske analyse af fast HH-forbindelse. Jeg har i øvrigt noteret mig, at hverken den svenske stat eller Region Skåne bakker op om idéen om Europasporet, slutter ministeren.

Øresundsforbindelsen har tilstrækkelig kapacitet
Frem mod udgangen af 2020 gennemføres en fælles dansk-svensk strategisk analyse af en fast forbindelse mellem Helsingør og Helsingborg (HH) med det udgangspunkt, at en fast HH-forbindelse skal finansieres af brugerne, som man kender det fra Storebælt og Øresund.

En tidligere dansk-svensk undersøgelse om rejsende og transporter over Øresund viser blandt andet, at Øresundsforbindelsen også på længere sigt har tilstrækkelig kapacitet, hvis landanlæggene udbygges.

Sund & Bælt er i den forbindelse ved at gennemføre en forundersøgelse af en ny station ved Københavns Lufthavn, som kan medvirke til at fremtidssikre banestrækningen ved lufthavnen.

24/10 2018