HusCompagniet betaler regningen efter underentreprenørkonkursArkivfoto.

HusCompagniet betaler regningen efter underentreprenørkonkurs

3F og HusCompagniet har i samme ombæring styrket samarbejdet for at undgå lignende sager fremover

3F Midt- & Østsjælland, 3F's Byggegruppe og HusCompagniet har indgået en aftale, som sikrer, at en gruppe medarbejdere får udbetalt deres skyldige løn efter en konkurs i virksomheden Woodelementer, der har arbejdet for HusCompagniets underentreprenør. 

Den ekstraordinære udbetaling af løn til de berørte medarbejdere sker for at sikre en hurtig og ansvarlig løsning. Samtidig styrker 3F og HusCompagniet samarbejdet for at forebygge lignende sager.

Sagen udspringer af HusCompagniets rækkehusprojekt Kirsebærkvarteret i Ringsted, hvor en gruppe medarbejdere hos underentreprenøren Woodelementer i en længere periode ikke har fået udbetalt deres løn.

3F har løbende støttet de berørte medarbejdere og begæret virksomheden konkurs. Samtidig har der været dialog med HusCompagniet, som har betalt sin kontraktpart for det udførte arbejde, men nu vælger at sikre medarbejdernes løntilgodehavender.

3F Midt- & Østsjælland, 3F's Byggegruppe og HusCompagniet har indgået en aftale, der betyder, at HusCompagniet ekstraordinært udbetaler den skyldige løn til de berørte medarbejdere.

Hos 3F er der tilfredshed med, at sagen nu får en konkret løsning:

- Det vigtigste for os er, at medlemmerne får deres skyldige løn. Vi er tilfredse med, at der nu er fundet en løsning, siger Daniel Dines Rasmussen, formand i 3F Midt- & Østsjælland.

HusCompagniet har også fulgt sagen tæt.

- Det vigtigste er, at de medarbejdere, der har udført arbejdet, får den løn, de har krav på. Vi har overholdt vores egne betalingsforpligtelser og betalt for det arbejde, sagen vedrører, men konkursen har skabt en ekstraordinær situation. 

- Derfor har vi valgt at sikre, at de berørte medarbejdere får deres løn. Det er efter vores opfattelse den rigtige beslutning i denne situation, siger Martin Ravn-Nielsen, administrerende direktør i HusCompagniet. 

Parterne er enige om, at sagen understreger behovet for et endnu tættere samarbejde om at forebygge kriminalitet, uordnede forhold og uigennemsigtige leverandørkæder. 

Derfor indleder 3F og HusCompagniet nu arbejdet med en egentlig samarbejdsaftale, der skal udvikle konkrete løsninger og styrke gennemsigtigheden i branchen. 

- Det er ingen hemmelighed, at vi ønsker en samarbejdsaftale med de store spillere i typehusbranchen. Vi ser positivt på den løsning, der er fundet, og på mulighederne for at styrke samarbejdet fremover, herunder at se på udfordringerne med lange kæder, siger Keld Jensen, forhandlingssekretær i 3F's Byggegruppe.

Også HusCompagniet er glade for samarbejdet og det fælles fokus:

- Denne sag viser, at udfordringerne ikke kan løses af en virksomhed alene. Vi ønsker derfor at bruge vores erfaringer sammen med 3F, Dansk Industri og branchens øvrige parter til at udvikle løsninger, der styrker gennemsigtigheden og gør det endnu sværere for useriøse aktører at operere, siger Martin Ravn-Nielsen.

De næste samarbejdsmøder mellem 3F og HusCompagniet er planlagt til august.

-dc

3/7 2026