Kandidat til årets bedste bygningDet er entreprenørfirmaet Hoffmann, der har stået for opførelsen af "Livsrum", kræftrådgivningen i Næstved.

Kandidat til årets bedste bygning

Kræftrådgivningscentret Livsrum i Næstved vækker international opmærksomhed og blander sig i kampen om titlen som "ArchDaily Building of The Year"

Nybyggeriet ”Livsrum”, med Steni-plader på taget, nyder netop nu den opmærksomhed at være nomineret som årets bedste bygning i hele verden i konkurrencen ArchDaily Building of The Year.

”Livsrum” huser kræftrådgivningen i Næstved og er tegnet af arkitektvirksomheden Effekt

Facade og tag på de lyse, geometriske bygninger smelter nærmest sammen og skaber en helhed, hvilket har været Effekt’s tanke bag byggeriet.

I nomineringsprocessen er man gået fra over 3.000 til 70 bygninger rundt omkring i verden. Hoffmann A/S var entreprenør på projektet.

-cmn

5/2 2015