NCC udlejer bæredygtige kontorerInden for ganske kort tid forventes Gladsaxe Company House, som det første kontorbyggeri i Danmark, at blive certificeret med karakteren Guld efter miljøcertificeringssystemet DGNB.

NCC udlejer bæredygtige kontorer

NCC har udlejet 1.300 kvm kontor i Gladsaxe Company House til medicinalvirksomheden Baxter A/S

For medicinalvirksomheden Baxter, der bl.a. aflægger globalt bæredygtighedsregnskab, er bæredygtighed en selvfølgelig del af virksomheden og indebærer en langsigtet strategi for at balancere virksomheden mod sociale, økonomiske og miljømæssige hensyn.

Derfor har det også været vigtigt for virksomheden at bo i et miljøcertificeret hus, og sådan et har Baxter fundet hos NCC i Gladsaxe Company House.

Det nye domicil, som også NCC selv bor i en del af, er opført på den tidligere tobaksgrund i Gladsaxe og bliver nærmeste nabo til den fremtidige letbane, der kommer til at følge Ring 3 uden om København.

Baxter har i forvejen en lejeaftale med NCC på en lagerbygning på 7.200 kvm i Stockholm. Bygningen har en 25 % energibesparelse sammenlignet med modsvarende traditionelle bygninger og har GreenBuilding certifikat, og det hænger godt sammen med, at Company House i Gladsaxe, som det første kontorbyggeri i Danmark i den nærmeste fremtid forventes at blive certificeret med karakteren Guld efter miljøcertificeringssystemet DGNB.

Baxter flytter ind i Gladsaxe Company House med lidt over et halvt hundrede medarbejdere 15. maj 2015. Med udlejningen til Baxter A/S er Gladsaxe Company House 75 % udlejet, og der er fortsat stor interesse for det guldcertificerede kontorhus. Der er konkret dialog med flere interesserede lejere for øjeblikket, oplyser NCC.

-cmn

3/3 2015