Ungdomsboliger i beton

Ungdomsboliger i beton

Boligbyggeriet på Eksercerpladsen i Ørestad rummer 251 ungdomsboliger samt 10 penthouselejligheder, og i stueplan etableres cafe samt erhverv/detailhandel

Byggeriet på i alt ca. 17.000 m2 er placeret lige ved Metroen, DR Koncerthuset og Nordeas nye hovedsæde. Facaderne mod gården i de grå betonelementer, som byggeriet er skabt af. Betonen kontrasteres af en grøn gårdindretning, træterrasser og altangangenes afskærmninger i kraftige farver. Man kan tale om raffineret brutalisme, hvor konstruktionen er åbenbar, men menneskeliggjort med taktile, berøringsvenlige elementer.

I ejendommens stueetage etableres dagligvarebutik samt to cafe- eller restaurantlejemål - en fantastisk beliggenhed, hvor lejemålene har eftermiddags-/aftensol og mulighed for udeservering. Udover de 251 ungdomsboliger byder byggeriet på 10 lækre penthouselejligheder, der udbydes som ejerlejligheder. Lejlighederne er på 82-138 m2 fordelt på tre-fire værelser.

Du kan læse mere om projektet og se flere billeder af byggeriet her i magasinet Byggeri nr. 7.

-kj

26/10 2018