Vinduesdebat set i fra DI’s og Dansk Metals vinkel
Danske særkrav til byggevarer koster arbejdspladser, mener DI Byg og de ansattes organisation Dansk Metal
Af Elly Kjems Hove, Branchedirektør i DI og Allan Lyngsø Madsen, cheføkonom i Dansk Metal
På bygtek.dk kan man d. 6.3. læse, at fjernelse af danske særkrav skulle koste arbejdspladser. Her foreslår bl.a. Inwido og IdealCombi, at man i stedet skal oprette flere danske særkrav til byggematerialer som f.eks.vinduer.
I DI og Dansk Metal mener vi, at det er den forkerte vej at gå. For udfordringen i Danmark er ikke manglen på særkrav. Vores udfordring er, at vi har for mange særkrav. At udsætte danske virksomheder for nye særkrav vil kun betyde mindre konkurrence, dyrere priser og færre danske arbejdspladser.
I DI og Dansk Metal vil vi derfor rose Energistyrelsen for at holde fast i regeringens linje om at gøre det lettere at drive virksomhed i Danmark.
Skridt i den rigtige retning
At afskaffe det særlige danske krav til overfladetemperatur for vinduer er et skridt i den rigtige retning.
Kravet var oprindeligt en måde at forbedre indeklimaet på, men det er ikke muligt at påvise en sammenhæng mellem vinduernes overfladetemperatur og indeklimaet. Der er altså ingen effekt, og derfor giver det ikke mening at fastholde det.
Nationale særregler kan beskytte, men de kan også gøre livet besværligt især for de virksomheder, som både sælger deres varer i Danmark og i udlandet. Det gælder også byggeindustrien, som i 2013 eksporterede byggevarer for mere end 58 mia. kroner – mere end dobbelt så meget som hele eksporten af råolie.
Denne eksport kan vi styrke, men det kræver bl.a., at vi ikke gør det dyrere og mere besværligt at producere i Danmark, bl.a. ved at have nationale særregler på byggevarer.
Negative effekter
Problemet med danske særkrav er, at de rammer både produktionsvirksomheder og kunder negativt.
På grund af det danske markeds størrelse kan det for producenter med et internationalt marked være uforholdsmæssigt dyrt at udvikle og levere særlige produkter til det danske marked. For kunderne i Danmark betyder det ofte færre valgmuligheder, og at produkterne bliver dyrere.
Samlet set vil beskæftigelsen hos producenterne, men også i byggeriet som helhed, blive påvirket negativt af danske særkrav til byggevarer, fordi de fører til forhøjede omkostninger i byggeriet.
Stå fast, hr. minister
I DI og Dansk Metal vil vi derfor komme med en stærk opfordring til, at Energistyrelsen i Bygningsreglementet for 2015 fastholder fokus på at styrke konkurrenceevnen og produktiviteten i danske virksomheder.
Det vil samtidig være helt i tråd med regeringens byggepolitiske strategi, der fremhæver regelforenkling og harmonisering som et af redskaberne til at opnå bedre konkurrencekraft og positiv produktivitetsudvikling i byggeriet.
Det er vi helt enige i, og vi håber derfor, at ministeren står fast på sin regelforenklingskurs. Det er til gavn for byggeriet og det danske samfund som helhed.