1. halvår 2014 skuffede i malerfaget

Den første halvdel af 2014 bød på en skuffelse i malerfaget, idet omsætningen kun steg i 6 % af virksomhederne

I starten af året havde 20 % af virksomhederne ellers forventet en stigende omsætning i 1. halvår. Det viser den seneste konjunkturundersøgelse fra Danske Malermestre med deltagelse af 167 virksomheder med en samlet beskæftigelse på knap 1500 mand.

Forventningerne til 2. halvår er dog mere positive, idet 21 % af de deltagende virksomheder forventer fremgang i omsætningen.

Undersøgelsen viser samtidig, at udviklingen er mest positiv i de mindste virksomheder, hvilket formentlig skyldes, at det især er de mindste malervirksomheder, der har gavn af boligjobordningen.

Længere betalingsfrister
Undersøgelsen viser også, at malervirksomhedernes kunder inden for resten af byggeriet er blevet dårligere til at overholde virksomhedernes betalingsfrister. Hele 37 % af virksomhederne oplever, at kunderne inden for byggeriet er blevet dårligere til at overholde betalingsfristerne inden for det sidste år.

Samtidig er kunderne begyndt at forlange længere betalingsfrister. Det gælder både kunder inden for byggeriet og professionelle kunder uden for byggeriet. Flere store virksomheder forlanger i dag løbende måned + 90 dages kredit.

-los

5/8 2014