3F vil brandbeskatte boligejerneHvis 3F får sine planer gennemført, vil det især ramme boligejere i hovedstadsområdet

3F vil brandbeskatte boligejerne

3F vil have politikerne til at gribe ind overfor stigende boligpriser ved blandt andet at reducere rentefradrag over 150.000 kroner fra 25 procentpoint til ti procentpoint – en reduktion på 60 procent

Af Dan Bjerring

Christiansborg

3F’s forbundsformand, Henning Overgaard, opfordrer i forbindelse med forhandlingerne om en ny regering politikerne til at bremse boligprisstigningerne i primært de største byer.

Begrundelsen for kravet om et indgreb skyldes ifølge 3F, at det ”tvinger lavtlønnede danskere til at bo i stadig længere afstand fra de økonomiske og jobmæssige vækstcentre”.

Påvirker mobilitet og fleksibilitet

Henning Overgaard peger på, at længere transporttid og større transportomkostninger til jobbet gør det mindre attraktivt at søge ledige jobs hos virksomheder i og omkring de største byer. Boligpriserne påvirker altså lønmodtagernes mobilitet og fleksibilitet.

Blandt forslagene fra 3F er at begrænse rentefradraget for boliglån, så satsen for renteudgifter over 75.000 kroner – og 150.000 kroner for par, der i fællesskab ejer boligen – reduceres fra de nuværende 25 procent til 10 procent.

Skal også ramme andelsboliger

Samtidig vil 3F friholde ejendomsværdier under 1,2 millioner kroner fra beskatning, mens ejendomsværdier mellem 1,2 - og 6,9 millioner kroner skal beskattes med én procent. (Formueskat). Højere ejendomsværdier skal beskattes med 1,4 procent.

Det vil ifølge 3F på den ene side betyde, at de tyve procent billigste ejendomme friholdes, mens de fem procent dyreste ejendomme beskattes hårdere.

I øvrigt vil 3F indføre tilsvarende progressiv beskatning af ejendomsværdien af andelsboliger, så de tyve procent billigste friholdes, og de fem procent dyreste beskattes med 1,4 procent.

Afskaf stuehusregel

Af andre forslag fra 3F er en beskatningsmodel for nyere privat boligudlejning, der reguleres efter markedslejen, så man dæmper huslejestigningerne.

Og samtidig skal skatteomlægningerne suppleres med ”kritisk granskning af de lempelige beskatningsregler for landbrugsjord”, som vurderes til lidt under en tredjedel af værdien af jorden i frihandel.

Ønske blandt andet at den såkaldte stuehusregel afskaffes. Den betyder i dag, at boliger på en landbrugsejendom vurderes tilsvarende lavt, som produktionsjorden.

7½ milliarder kroner ekstra i statskassen

Samlet skønnes 3F’s boligpolitiske forslag at give en ekstra indtægt til statskassen på 7,5 milliarder kroner – eller mindst 5,7 milliarder krone netto, efter lavere forbrugsafgifter.

Pengene skal blandt andet bruges til ”fair tilbagetrækningsordninger, en pension alle kan holde til og andre forbedringer af danskernes velfærd”.


17/5 2026
  • Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    byggeri ›Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis
  • Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    politik ›Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved
  • Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    politik ›Klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) advarer mod, unfair konkurrence fra virksomheder, der undlader at registrere sig eller indberetter for lave emballagemængder
  • Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    politik ›De højere energipriser presser ifølge en række organisationer ikke mindst danske SMV'er. Men Erhvervspuljen, der har til formål at understøtte SMV'ernes investeringer i lavere energiregninger, er tom
  • 47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    biler-til-byggebranchen ›Varebilsmarkedet er blevet tydeligt mere elektrisk i første halvår af 2026. Flere end 40 procent af de nyregistrerede varebiler var eldrevne
  • 200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    politik ›Det gik stærkt, da Varmepumpepuljen åbnede i februar med 116,9 millioner kroner på kontoen. Ansøgningerne væltede ind, og den 11. maj var kassen tom og puljen blev lukket igen
  • Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    politik ›Gisselfeld Kloster påpeger over for Folketingets Transportudvalg, at projektet ikke er i overensstemmelse med EU’s Habitatdirektiv og Vandrammedirektiv
  • Stud i mag – cand intet

    Stud i mag – cand intet

    politik ›Næsten 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse. Særligt på Lolland-Falster og store dele af Sjælland er der mange studenter uden uddannelse, mens andelen er lav i Jylland, på Fyn og nord for København