1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Kolding Kommune
Køberens retlige status: Lokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Akseltorv og Nicolaiplads - områdefornyelse, Kolding Kommune, Udbud af totalrådgivning
Beskrivelse: Med baggrund i en helhedsplan, anlægsprogram og dispositionsforslag gennemføres nu totalrådgivningen for byområdet Akseltorv og Nicolaiplads i Kolding Midtby. Totalrådgiver vil få til opgave at detailprojektere, udbyde og realisere projektet. Målet er at skabe en mere levende, attraktiv og indbydende bymidte. Den samlede økonomiske ramme er på kr. 52.150.000 kr. ekskl. moms, hvoraf ca. 32 mio. disponeres til indkøb af anlægsentrepriser. Projektet vil blive etapeopdelt og der vil ske 2 forskudte entrepriseudbud. Der er et krav om at en mindre del af projektet startes op i 2026. Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Identifikator for proceduren: 89f3a51a-8e3a-4e81-a0c4-3d60d4137dff
Tidligere bekendtgørelse: 71901-2026
Intern ID: Akseltorv og Nicolaiplads - områdefornyelse, Kolding Kommune, Udbud af totalrådgivning
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Hovedpunkterne i proceduren: Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling med forudgående prækvalifikation
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Kolding bymidte, Akseltorv og Nicolaiplads, Kolding
By: Kolding
Postnummer: 6000
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Ansøger skal opfylde den obligatoriske udelukkelsesgrund i udbudslovens § 134 a. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- OPDELING AF KONTRAKTEN I DELKONTRAKTER - Bygherre har i henhold til Udbudslovens § 49, stk. 2 valgt ikke at opdele kontrakten i delkontrakter. Det er bygherres vurdering, at realiseringen af den udbudte opgave mest hensigtsmæssigt kan ske som en samlet totalrådgivningsopgave. Denne organisering indebærer, at bygherre kun har én rådgiver som kontraktpart, hvilket forenkler grænseflader, koordinerings- og ansvarsforhold mellem de forskellige. Herved sikres en helhedsorienteret tilgang, hvor ansvar og koordinering er entydigt placeret hos totalrådgiveren. Samtidig skønnes denne model at minimere bygherres omkostninger til kontraktadministration samt reducere risici for konflikter om grænseflader. Løsningen giver desuden en mere smidig proces, hvor bygherre og totalrådgiver kan fokusere på projektets samlede kvalitet, fremdrift og økonomi. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Der henvises yderligere til udbudsmaterialet
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
LBK nr. 10 af 06/01/2023 (Udbudsloven) -
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Akseltorv og Nicolaiplads - områdefornyelse, Kolding Kommune, Udbud af totalrådgivning
Beskrivelse: De udbudte ydelse fremgår af udbudsmaterialet. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med reglerne i LBK nr. 10 af 6. januar 2023 (”Bekendtgørelse af udbudsloven”). Bygherre forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgivernes indledende tilbud, og således ikke optage forhandling med tilbudsgiverne. Såfremt bygherre vælger at gennemføre forhandling, forbeholder bygherre sig ret til at udskille 1-2 tilbudsgivere. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Intern ID: Akseltorv og Nicolaiplads - områdefornyelse, Kolding Kommune, Udbud af totalrådgivning
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71300000 Ingeniørvirksomhed, 71200000 Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed, 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning, 71541000 Koordinering af byggeprojekt, 71247000 Byggeledelse, 71400000 Byplanlægnings- og landskabsarkitektvirksomhed
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Kolding bymidte, Akseltorv og Nicolaiplads, Kolding
By: Kolding Kommune
Postnummer: 6000
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato: 22/04/2026
Varighed: 38 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Yderligere oplysninger: Spørgsmål vedrørende udbuddet skal fremsendes via udbudsportalen. Spørgefrist fremgår af udbudstidsplanen i Udbudsbetingelserne. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Ansøgning om prækvalifikation skal indgives digitalt. Ansøgningen skal uploades på iBinder. Ansøgningen skal indeholde: • Virksomhedspræsentation jf. udbudsbetingelsernes pkt 2.3 • ESPD jf. udbudsbetingelsernes pkt. 2.4 • Referencebilag jf. udbudsbetingelsernes pkt. 2.4.3 og 2.5 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ESPD - I overensstemmelse med udbudslovens § 148 skal ansøgeren udfylde og aflevere det fælleseuropæiske ESPD-dokument som et foreløbigt bevis for, at ansøgeren er egnet til at løse den udbudte opgave og ikke er omfattet af de udelukkelsesgrunde, der gælder for udbuddet. Bygherre vil efter prækvalifikationen kræve dokumentation for oplysninger udfyldt i ESPD’en. . Den til udbuddet knyttede elektroniske skabelon til udfyldelse af ESPD’en findes på Udbudsportalen. ESPD-skabelonen er en xml-fil som kun kan udfyldes, når ansøgeren har downloadet filen til egen PC, og herefter uploader og udfylder gennem fanen ”ESPD” på iBinder. ESPD’en skal uploades i pdf-format sammen med ansøgningen. Følgende punkter skal udfyldes i ESPD’en: • Del II, pkt. A-C (oplysninger om den økonomiske aktør) • Del III, pkt. A-C (udelukkelsesgrunde) • Del IV, pkt. B-C (udvælgelseskriterier) • Del VI (afsluttende erklæringer) Det er ikke et krav, at ansøger underskriver ESPD-dokumentet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Hvis ansøgeren efter udbudslovens § 144 støtter sit tilbud på den økonomiske/finansielle eller tekniske/faglige formåen hos en eller flere tredjemænd (eksempelvis underrådgivere), skal ansøgningen vedlægges følgende: • Udfyldt ESPD for hver underrådgiver m.v. med oplysningerne i Del II, afsnit A og B, Del III og Del IV. Hvis ansøger består af et konsortium af virksomheder, skal hver af konsortiets deltagere udfylde en særskilt ESPD. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ OPLYSNINGER OM DEN ØKONOMISKE AKTØR (ESPD DEL II, pkt. A-C) – Her angives oplysninger om (A) den økonomiske aktør, (B) oplysninger om den økonomiske aktørs repræsentanter og (C) oplysninger om udnyttelse af andre enheders kapacitet. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Udelukkelse (ESPD DEL III A-C) - Ansøger vil som udgangspunkt være udelukket fra deltagelse i udbuddet, hvis ansøger er omfattet af én eller flere af de forhold, der er anført i ESPD-dokumentets del III. Tilbudsgiver skal herunder bekræfte, at denne ikke er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134 a, § 135 og § 136. Der stilles desuden krav om, at ansøger ikke er omfattet af én eller flere af de i udbudslovens §137, stk. 1, nr. 2 nævnte frivillige udelukkelsesgrunde. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. ESPD-dokumentets pkt. III.D er ikke relevant og skal derfor ikke udfyldes. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ EGNETHED (ESPD DEL IV – udvælgelseskriterier) - Bygherres vurdering vil i første omgang ske på baggrund af de oplysninger, ansøgerne har anført i ESPD’en, men Bygherre er på ethvert tidspunkt berettiget til at anmode ansøgerne om at fremlægge dokumentation for opfyldelse af de stillede mindstekrav til egnethed jf. udbudslovens § 151, stk. 2, når dette er nødvendigt for at sikre, at udbudsprocessen gennemføres korrekt. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ØKONOMISK OG FINANSIEL FORMÅEN (ESPD DEL IV B) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ TEKNISK OG FAGLIG FORMÅEN (ESPD DEL IV C) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ VERIFICERING AF OPLYSNINGER (INDHENTNING AF DOKUMENTATION) - Dokumentation for de forhold, der er beskrevet i ESPD'en, skal afleveres jf. udbudstidsplanen. Dokumentationen skal tillige indleveres for den/de enhed(-er), som tilbudsgiver har støttet sin ansøgning på og/eller de øvrige deltagere i en eventuel sammenslutning (dvs. alle enheder, som har skulle afgive ESPD i ansøgningen). Dokumentationen omfatter følgende: • Udelukkelsesgrundene: Tilbudsgiver skal fremsende serviceattest (danske virksomheder) eller tilsvarende dokumentation (udenlandske virksomheder) som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke befinder sig i en af de ovenfor refererede udelukkelsesgrunde. Serviceattesten må maksimalt være 12 måneder gammel. • Økonomisk kapacitet: Såfremt Bygherre ikke kan tilgå de økonomiske nøgletal via en offentlig tilgængelig kilde (virk.dk eller lignende), skal tilbudsgiver fremsende godkendte årsregnskaber for de seneste tre år eller revisorpåtegnet erklæring om de relevante nøgletal. • Teknisk kapacitet: Bygherre anser referencebeskrivelsen i ESPD'en og/eller i det selvstændige bilag iht. udbudsbetingelsernes afsnit 2.4.3 som den endelige dokumentation. • Støttende enheder: Støttende enheder skal, foruden ovenstående tre bullets, fremsende en underskrevet støtteerklæring om at have juridisk forpligtet sig over for tilbudsgiveren til at stille den nødvendige økonomiske og finansielle og/eller tekniske samt faglige formåen til rådighed for tilbudsgiveren. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AFGIVELSE AF ERKLÆRING OM FRAVÆR AF RUSSISK ETABLERING OG/ELLER EJERSKAB - Som en konsekvens af EU's godkendelse af en femte sanktionspakke over for Rusland, er den virksomhed, der står til at skulle vinde udbuddet, forpligtet til at underskrive en tro- og loveerklæring om fraværet af russisk etablering og/eller ejerskab. Dokument ”Tro- og loveerklæring om fravær af russisk etablering og eller ejerskab” skal anvendes. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Der henvises generelt til udbudsmaterialets udbudsbetingelser.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Navn: Pris
Beskrivelse: Vægter 30 %, der henvises til udbudsbetingelserne.
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Organisation og bemanding
Beskrivelse: Vægter 35 %, der henvises til udbudsbetingelserne.
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Projekt- og procesbeskrivelse
Beskrivelse: Vægter 35 %, der henvises til udbudsbetingelserne.
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterier: Tildelingskriteriet er det økonomisk mest fordelagtige tilbud. Kontrakten tildeles det økonomisk mest fordelagtige tilbud på baggrund af tildelingskriteriet "bedste forhold mellem pris og kvalitet" i henhold til nedenstående kriterier med de angivne vægtninger: Pris – 30 %, Organisation og bemanding – 35 %, Projekt- og procesbeskrivelse – 35 %
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om håndhævelse af udbuds reglerne m.v. gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor Bygherren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over tildeling af kontrakten skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 dage efter, at Bygherren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at Bygherren har indgået en kontrakt. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette Bygherren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se mere om indgivelse af klager på Klagenævnet for Udbuds hjemmeside: www.klfu.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: BISGAARD|EJSING
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: BISGAARD|EJSING
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 3 174 605,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Rambøll Danmark A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Tilbud, Rambøll
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 3 174 605,00 DKK
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Totalrådgivning
Dato for indgåelse af kontrakten: 17/05/2026
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
Type modtagne indgivelser: Tilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Kolding Kommune
Registreringsnummer: 29189897
Postadresse: Torvet 11
By: Kolding
Postnummer: 6000
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
Enhed: Pernille Pagaard
Telefon: 21 72 72 46
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 4171500
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: BISGAARD|EJSING
Registreringsnummer: 37875538
Postadresse: Ingerslevs Boulevard 3C
By: Aarhus
Postnummer: 8000
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Enhed: Tue Bisgaard Jensen
Telefon: +45 23408562
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Rambøll Danmark A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Stor virksomhed
Registreringsnummer: 35128417
Postadresse: Lysholt Allé 6
By: Vejle
Postnummer: 7100
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: d4df97c5-50e7-4fe1-9759-2d598707e254 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 29/08/2026 11:00:08 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 599808-2026
EUT-S-nummer: 168/2026
Offentliggørelsesdato: 01/09/2026