« Tilbage til oversigten over alle licitationer


170/2026
607280-2026 - Konkurrencevilkår
Danmark – Reparation og vedligeholdelse af mekaniske installationer i bygninger – Ventilationsservice til Hjørring Kommune og Jammerbugt Kommune
OJ S 170/2026 03/09/2026
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnHjørring Kommune
E-mailasd@hjoerring.dk
Køberens retlige statusOffentlig virksomhed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
1.1.
Køber
Officielt navnJammerbugt Kommune
Køberens retlige statusOffentlig virksomhed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelVentilationsservice til Hjørring Kommune og Jammerbugt Kommune
BeskrivelseKommunerne agter at indgå kontrakt med én leverandør for hele aftaleperioden, og opgaven omfatter udførelse af service og vedligehold på ventilationsanlæggene. Anlæg varierer bredt. Serviceringen omfatter bl.a. funktionskontrol, rengøring og udskiftning af filtre.Kontrakten vil gælde for perioden 01.12. 2026 - 30.11 2030, med mulighed for kommunerne for at forlænge aftalen for yderligere 2 x 12 måneder på uændrede vilkår.
Identifikator for proceduren39f583d8-9c29-4ad1-9508-d2df002a289d
Intern ID88.12.03-Ø54-22-26
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud jf. Bekendtgørelse af Udbudslovens (herefter ”Udbudsloven”) [1] § 56 i henhold til udbudsbekendtgørelse offentliggjort i Supplement til Den Europæiske Unions Tidende, hvilket indebærer, at enhver, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundende jf. punkt 6 og opfylder eventuelle mindstekrav, kan afgive tilbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50712000 Reparation og vedligeholdelse af mekaniske installationer i bygninger
Supplerende klassifikation (cpv): 45331210 Arbejde i forbindelse med ventilationsanlæg
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelVentilationsservice til Hjørring Kommune og Jammerbugt Kommune
BeskrivelseKommunerne agter at indgå kontrakt med én leverandør for hele aftaleperioden, og opgaven omfatter udførelse af service og vedligehold på ventilationsanlæggene. Anlæg varierer bredt. Serviceringen omfatter bl.a. funktionskontrol, rengøring og udskiftning af filtre.Kontrakten vil gælde for perioden 01.12. 2026 - 30.11 2030, med mulighed for kommunerne for at forlænge aftalen for yderligere 2 x 12 måneder på uændrede vilkår.
Intern ID88.12.03-Ø54-22-26
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50712000 Reparation og vedligeholdelse af mekaniske installationer i bygninger
Supplerende klassifikation (cpv): 45331210 Arbejde i forbindelse med ventilationsanlæg
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato30/11/2026
Varigheds slutdato30/11/2030
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierUdbudsdokument
5.1.11.
Tilbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne er officielt tilgængelige pådansk
Frist for anmodning om yderligere oplysninger28/09/2026 10:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Adresse på udbudsdokumenternehttps://permalink.mercell.com/290116071.aspx
5.1.12.
Tilbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af tilbud05/10/2026 10:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Varighed, hvor tilbuddet skal forblive gyldigt4 Måneder
Oplysninger om offentlig iværksættelse
Åbningsdato05/10/2026 10:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingnej
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 448 af 8.5.2024 om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer) gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af særlige bestemmelser om prækvalifikation, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Klage over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at kontrakten er indgået, forudsat at underretningen har indeholdt en begrundelse for beslutningen. Klage over indgåelse af rammeaftaler efter udbudslovens afsnit II, III og §§ 191 og 192, efter tilbudsloven eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 6 måneder regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere om tildelingsbeslutningen. naevneneshus.dk Klage over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har meddelt sin beslutning. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4 for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en sådan bekendtgørelse, forudsat at bekendtgørelsen med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden efter lovens § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. Hvis klagen ikke er indgivet i disse perioder, skal klageren tillige angive, om der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnHjørring Kommune
Registreringsnummer29189382
PostadresseSpringvandspladsen 5
ByHjørring
Postnummer9800
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedAnn Dyhr
E-mailasd@hjoerring.dk
Telefon+45 72333226
Internetadressehttp://www.hjoerring.dk
Denne organisations roller
Køber
Gruppeleder
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnJammerbugt Kommune
Registreringsnummer29189439
PostadresseLundbakvej 5
ByPandrup
Postnummer9490
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedRasmus Torp Andersen
Telefon41911872
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDdf5a442d-24de-4f5d-b4c4-e3fc6422d79a  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen01/09/2026 13:41:40 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)01/09/2026 13:50:06 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer607280-2026
EUT-S-nummer170/2026
Offentliggørelsesdato03/09/2026

« Tilbage til oversigten over alle licitationer