Hilux på brint Hvordan mon Toyota løser den nye opgave med udstyr som snorkel på en brintbil? En brændselscelle skal vel også have sikret sit luftindtag, mens restproduktet – vand – ikke er noget problem.

Hilux på brint

Toyota præsenterer med sin nye Hilux det nyeste nye i brintteknologi. Det er især godt nyt for bugseringskøretøjerne

Af Jørli Petersen

Nu starter udviklingen af endnu en brintbil, oplyser Toyota. Og der er tale om en opgradering af en legende.

Det er selveste Hilux, der nu skal udsættes for brint, og det er en rigtig god nyhed, for brint og tungere køretøjer er den helt rigtige kombination.

Med en Hilux på brint rykker denne model Toyota ind på et marked, som ellers er forbeholdt biler med forbrændingsmotor med tilhørende hurtig fyldning af tank og videre med jobbet.

Det er først og fremmest biler til redningstjenester, der nu kan blive helt grønne i dele af deres bilpark. Det kan være som bugseringskøretøjer, der skovler nødstedte el-biler op fra motorvejene, og selv om Toyota taler om opstart af udvikling, er bilen lige rundt om hjørnet.

Toyota Hilux H2 sættes i produktion i år, og teknikken er nok ikke så kompliceret. Det er det nyeste nye i brintteknologi, som Toyota første gang viste med den nye model Mirai. Toyota er det bilmærke, der har mest erfaring med biler og brint. Den første serieproducerede brintbil blev sendt på gaden i 2014, og lidt overraskende skal den nye Hilux brint ikke bygges i Japan eller Sydafrika for den sags skyld, hvor Toyota ellers bygger biler af pick-up typen.

Den nye Hilux H2 skal bygges i England på samme fabrik, som Toyota bygger Corolla, men vi gætter på, at Toyota sender de tomme, men færdige karrosserier til England fra eksempelvis Sydafrika, mens al brintteknikken kommer med en anden damper fra Japan.

Mødestedet for de to leverancer er så Toyotas fabrik i England, og resultatet er Toyotas næste køretøj på brint.

31/3 2023
  • Både til gården og til gaden

    Både til gården og til gaden

    biler-til-byggebranchen ›Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
  • Størrelsen har betydning

    Størrelsen har betydning

    biler-til-byggebranchen ›Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
  • Renault Trafic får maksimum stemmer og er Van of the Year 2027

    Renault Trafic får maksimum stemmer og er Van of the Year 2027

    biler-til-byggebranchen ›End ikke BygTeks bilskribent havde drømt om, at Renault Trafic ville gøre rent bord ved kåringen som Van of the Year 2027. Bilen ventes at komme til Danmark til næste år
  • Her er de nominerede til Van of the Year 2027

    Her er de nominerede til Van of the Year 2027

    biler-til-byggebranchen ›Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit
  • Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

    Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

    biler-til-byggebranchen ›Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
  • For 800.000 kroner luksusvarebil

    For 800.000 kroner luksusvarebil

    biler-til-byggebranchen ›Man får lov at betale for den nye Mercedes Vito, men det er ikke svært at se hvorfor. Mercedes Vito VLE er spækket med eksklusivt udstyr, stor rækkevidde og intelligent design
  • Fængselsstraf og udvisning for udspekuleret tyveri fra lastbiler

    Fængselsstraf og udvisning for udspekuleret tyveri fra lastbiler

    biler-til-byggebranchen ›Retten i Nykøbing F. afsagde torsdag dom i en sag, hvor en 31-årig mand fra Hviderusland var tiltalt for medvirken til tyveri og forsøg på tyveri for i alt omkring otte millioner kroner.
  • Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    politik ›Skatteministeren mener, at der skal være proportionalitet mellem forseelse og sanktion. ”Det kan opleves urimeligt og voldsomt, når en mindre overtrædelse kan medføre krav om efteropkrævning af hele registreringsafgiften på flere hundrede tusinde kroner”