Nu er der bøde for at køre om vinteren med sommerdækNår sommeren byder på høj sol og lune aftener i haven, er det ikke lige det tidspunkt på året, hvor man tænker på vinterdæk. Men Folketinget har vedtaget nye regler, og de træder i kraft den 1. juli.

Nu er der bøde for at køre om vinteren med sommerdæk

Fra og med 1. juli 2025, kan man blive idømt bødestraf ved at køre på sommerdæk, når vintervejret er kommet

Af Jørli Petersen

På det tidspunkt hvor sommeren bør være på sit højdepunkt, træder nye regler for brug af dæk i kraft. Umiddelbart kan denne regel gå i glemsel hurtigere end dug på en varm sommerdag, men den dag der lander sne og sjap på gader og veje, er det med at have de rette dæk på bilen.

Fra og med 1. juli 2025, kan man blive idømt bødestraf ved at køre på sommerdæk, vel at mærke hvis vejr og vejbane er uegnet til sommerdæk. Samtidig vil man i et tilfælde af uheld af større eller mindre omfang også blive gjort ansvarlig, så alle landets bilister og køretøjer skal sikre sig, at man kører på de rigtige dæk.

Rigtige dæk er mærket med M+S og eller et snefnug.

Disse mærkninger sidder tydeligt på dæksiden, og de mest egnede dæk til vinterkørsel er dæk, der har begge mærkninger.

Den rutinerede bilist med kendskab til dæk, vil hurtigt kende forskel på sommerdæk, og dæk der er egnet til vinterkørsel, er dæk med små riller i dækkets trædepuder, for at give ekstra greb i glat underlag.

Men den sikre måde for at være helt sikker på at køre på godkendte dæk til vinterkørsel, vil være, at gå på knæ, og ved selvsyn sikre sig, at dækket er mærket korrekt, og selvfølgelig skal alle fire dæk på bilen være godkendte dæk.

 Hvis man kører uden for landets grænser, kan man ikke klare sig med dæk, der kun er mærket M+S (mud and snow). Både Sverige og Tyskland kræver, at dæk også er mærket med snefnug, så når man alligevel skal investere i vinterdæk, kan man med fordel få de rigtige dæk med det samme.

Det behøver ikke at blive dyrere af den grund, men hvis man er i rigtig god tid, får man bestilt vinterdæk inden den første sne eller is melder sig på gader og veje, for til november bliver der rift om at få skiftet til vinterdæk, og i 2025 er der ingen kære mor.

 Det hjælper ikke, man forsøger at forklare den ellers venlige politibetjent, at der skam er bestilt vinterdæk til bilen, for er man stoppet med de forkerte dæk, vanker der en bøde.

Kravet til de rette dæk til vinterkørsel gælder alle køretøjer. Også varebiler, og hvis vi skal se tilbage i tiden, kan der blive længere ventetid på vinteregnede dæk til varebiler, og alle varebiler er arbejdskøretøjer, så det gælder om at have vinterdæk liggende klar. Gerne monteret på fælge, så de kan skiftes senest på dagen, hvor vinteren melder sin ankomst.

 

 

1/6 2025
  • Lastbiler slipper for kontrolgebyr

    Lastbiler slipper for kontrolgebyr

    biler-til-byggebranchen ›Ejere af lastbiler i Danmark, herunder entreprenørselskaber, sparer fra 1. december både tid og penge, når kravet om kontrolattest for hastighedsbegrænsere bliver ophævet
  • En dansk ide – men er den også til det danske marked?

    En dansk ide – men er den også til det danske marked?

    biler-til-byggebranchen ›Dacia Duster Cargo skal appellere til det arbejdende folk, men et begrænset varerum og en pris, der måske kan være til den høje side, gør den ikke helt oplagt i det danske forhandlernet – endnu
  • Små virksomheder går forrest med el-lastbiler

    Små virksomheder går forrest med el-lastbiler

    biler-til-byggebranchen ›311 projekter får støtte til i alt 920 ellastbiler og 114 projekter med ladeinfrastruktur til lastbiler
  • Skørt navn – flot serviceaftale

    Skørt navn – flot serviceaftale

    biler-til-byggebranchen ›Iveco præsenterer to nye ellerter med aparte navne, som bliver ekstra attraktive, fordi producenten også sælger lastbiler
  • Der er koldt på toppen

    Der er koldt på toppen

    biler-til-byggebranchen ›Der er plantet ondsindede rygter om den nye Hilux, som blasfemisk er blevet sammenlignet med Ford Ranger. Det har selvsagt ingen gang på jord. Ny Toyota Hilux holder fast i mange af sine klassiske dyder og er stadig en forrygende vogn
  • El-varebilerne forsætter sejrsgang på det danske marked

    El-varebilerne forsætter sejrsgang på det danske marked

    biler-til-byggebranchen ›Ifølge Danmarks Statistik fortsætter andelen af nye, eldrevne varebiler mod nye rekorder
  • Maxus Deliver leverer

    Maxus Deliver leverer

    biler-til-byggebranchen ›Med en totalvægt på tre ton og en nyttelast på 1200 kilo er der gods i den nye Maxus Deliver. Den er nem at parkere, og prisen er rimelig, og så må man leve med små irritationselementer som manuel aircondition og en engelsk manual
  • Bravida i grønt udspring: køber 500 elektriske varebiler

    Bravida i grønt udspring: køber 500 elektriske varebiler

    biler-til-byggebranchen ›Bravida har foretaget en rekordordre på 500 elektriske varebiler. Bilerne er af modellerne Ford e-Transit Custom og Ford e-Transit Courier og bliver en del af teknikentreprenørens bilflåde i løbet af 2026