Varebilen kører selvDen førerløse varebil er bygget på den ID.Buzz, som igen er udviklet til en Bulli-Cargo. ID.Buzz kommer på markedet i 2022.

Varebilen kører selv

Med den førerløse bils indtog kan alle have sin egen personlige transport holdende ved døren

Af Jørli Petersen

Alle bilfabrikker arbejder på at komme først med den eller de førerløse biler, og VW er et af de bilmærker, som især arbejder med førerløse varebiler: En helt ny type varebil, som uden videre dikke-darer kan bringe en given levering de sidste kilometer ud til modtageren. De første biler i sidste trin på udviklingsstigen begynder at køre helt uden chauffør (eller næsten) i udvalgte byer i Tyskland, hvor alle nødvendige tilladelser er hentet hos de lokale myndigheder.

Selvfølgelig er den førerløse varebil en 100 % el-bil. Den elektriske fuldautomatiske transport af varer og reservedele bliver bygget på den lige så fuldt elektriske ID.Buzz, der sendes på markedet næste år, og ud over navn og årstal er det ikke meget, vi ved om den nye ID.Buzz. Men hvis vi skæver til både ID.3 og ID.4, kan man få en fornuftig ide om den teknik, der ligger gemt i ID.Buzz. Vi gætter på de samme motorer, som vi allerede har set, så de kommende el-biler, både med og uden fører, bliver udelukkende et spørgsmål om batteripakke – læs rækkevidde.

Med på slæb har VW deres nye samarbejdspartner Ford, der nyder godt af det udviklingsarbejde, som nu tilføres turboladning, efter at VW’s bestyrelse har godkendt, at der sættes betydeligt flere penge af til færdiggørelse. Og her kan man gætte på, at det gælder om at komme først, for markedet af førerløse biler kan vise sig at være enormt.

I kølvandet på den førerløse transport af varer, kommer den førerløse taxi. VW satser også på delebiler og alle former for samkørsel, og mens nogle politikere mener, at fremtidens transport vil betyde færre biler på gaden, tror vi det bliver stik modsat.

Med den førerløse bils indtog kan alle – og her mener vi alle – have sin egen personlige transport holdende ved døren. Alle, der har mistet kørekortet, alle fyldebøtter, stofmisbrugere, mennesker, som ikke kunne drømme om at købe en bil, bliver pludselig fristet af den individuelle og automatiserede transport.

Tænk at sættes sig ud i sin private lounge på hjul, aktivere stemmegenkendelsen og bare sige: Kør mig til Vestergade nummer 100 i Ølby. Og med et privat ’Rugbrød’ ved døren kan man vel også forstille sig, at man bare sender sin elektroniske bestilling til bageren søndag morgen, hvorefter man sender sit ’Rugbrød’ afsted efter alt det nybagte.

5/3 2021
  • 47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    biler-til-byggebranchen ›Varebilsmarkedet er blevet tydeligt mere elektrisk i første halvår af 2026. Flere end 40 procent af de nyregistrerede varebiler var eldrevne
  • Salg af elvarebiler tæt på dieselhakkere

    Salg af elvarebiler tæt på dieselhakkere

    biler-til-byggebranchen ›De nyeste tal fra Danmarks Statistik viser, at der i juni blev der indregistreret 1.246 elvarebiler. D et er ny rekord
  • En lillebitte ellert

    En lillebitte ellert

    biler-til-byggebranchen ›Kias nyeste PV5 Cargo er ikke ret stor. Den er derfor oplagt til bykørsel, og så er den betalbar
  • Kom bare an ved det grønne lys

    Kom bare an ved det grønne lys

    biler-til-byggebranchen ›ID.Buzz som varevogn vinder hverdagens mange små opgør på vejene og kan klassificeres som en luksusbil. Den er ikke til transport af varer, men er til gengæld en bil til service, tilsyn og meget let arbejde
  • Nye højder på lastbiler kan koste kommuner dyrt

    Nye højder på lastbiler kan koste kommuner dyrt

    byggeri ›Ifølge Hans Kristian Skib by fra DanmarksDemokraterne er en række vejunderføringer og broer for lave til, at lastbiler med en ny totalhøjde på 4,20 meter kan komme under
  • Regeringen vil prioritere strøm til el-lastbiler

    Regeringen vil prioritere strøm til el-lastbiler

    biler-til-byggebranchen ›Men er det rimeligt, at transportbranchen pålægges kilometerafgifter med henblik på at fremme investeringer i el-lastbiler, når Energinet ikke kan stille den nødvendige elinfrastruktur til rådighed
  • Lastbil ramte vejarbejder

    Lastbil ramte vejarbejder

    biler-til-byggebranchen ›
  • Den nye Isuzu stikker af - på prisen

    Den nye Isuzu stikker af - på prisen

    biler-til-byggebranchen ›Toyota og Ford kan ikke følge med den nye Isuzu D-Max på prisen. Samtidig får den en 2,2 liters dieselmotor og en 8-trins automatgearkasse