Om mindre end fem måneder strammes krav til bogholderiModelfoto

Om mindre end fem måneder strammes krav til bogholderi

Ifølge TEKNIQ skal også landets mange selvstændige anvende et registreret digitalt bogføringssystem. Også selv om deres nuværende system virker upåklageligt

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Folketinget v3edtog i 2022 en ny bogføringslov, hvorefter al bogføring skal ske i et godkendt (registreret) digitalt bogføringssystem eller i et eget bogføringssystem, der i det væsentlige skal kunne det samme som de aktuelt 92 registrerede systemer.

Overgangen til de nye regler er sket etapevis, og nu kommer tiden til den sidste gruppe, som bliver omfattet af reglerne fra nytår:

• Personligt ejede virksomheder med en nettoomsætning på over 300.000 kroner om året to år i træk. Det vil i første række nok sige den overvejende del af de cirka 120.000 selvstændige, der bruger virksomhedsordningen.

• Foreninger med en erhvervsmæssig nettoomsætning på over 300.000 kroner om året to år i træk. Det vil formentlig primært være foreninger, der udlejer lokaler eller som driver en kiosk eller et cafeteria.

• Årsregnskabspligtige datterselskaber af finansielle virksomheder samt forsikringsvirksomheder, som tidligere har været undtaget, fordi de bruger et koncernforbundet bogføringssystem.

• Filialer af udenlandske virksomheder med en nettoomsætning på over 300.000 kroner. om året to år i træk.


Skal leve op til krav
Dermed har de foreninger og virksomheder, der anvender kalenderåret som regnskabsår, under fem måneder tilbage til enten at tage et nyt bogføringssystem i brug eller til at opgradere deres eget system, hvis de på nuværende tidspunkt bruger et ikke-registreret system.

TEKNIQ opfordrer til, at man overvejer, om det gamle system er sikkert. Der er nemlig ganske enkelt at finde ud af, om man bogfører i et registreret bogføringssystem.

Det er dog straks sværere at afgøre, hvad der skal til for at få opgraderet et ”eget system” – ofte et gammelt C5-, XAL- eller NAV-system – så det lever op til kravene for et registreret system.

Risiko for at blive hacket
Virksomheder og foreninger med et eget bogføringssystem vil som oftest instinktivt tænke, at det vil være billigere at tilrette det gamle system frem for at overgå til en såkaldt SaaS-løsning, hvor der for et månedligt beløb købes adgang til en udbyders softwareløsning i skyen.

Den konklusion kan godt være rigtig, men valget bør ifølge TEKNIQ ikke kun afhænge af de umiddelbare økonomiske konsekvenser.

Eksempelvis bør man overveje, om den største ulempe ved at fortsætte med et gammelt system ligger i risikoen for at blive hacket.

Det sker for stadig flere mindre virksomheder og foreninger, men alt for mange lukker øjnene for risikoen.

- Uanset hvordan man tilretter et gammelt system, vil dette ikke rumme den samme sikkerhed som et SaaS-system, meddeler TEKNIQ.

Mangler viden
Samtidig understreges det, at man ved at fortsætte med et gammelt system ofte får problemer, når de nuværende regnskabs- og økonomimedarbejdere forlader virksomheden.

De nye medarbejdere har ikke den viden, som brugen af det gamle system kræver:

- Det kan i værste fald lamme virksomheden, hvis der sker nedbrud. Dertil kommer, at ændringer i systemet vil kræve programmering, og det kan blive omkostningstungt, forklarer TEKNIQ.

6/8 2025