STARK udvider med 3.500 kvadratmeter i Hillerød
STARK i Hillerød udvider sit forretningsareal efter overtagelsen af naboejendommen, hvor Silvan tidligere havde en butik
STARK i Hillerød får en stor udvidelse af sit forretningsareal på Industrivænget 16 efter overtagelsen af naboejendommen, hvor Silvan tidligere havde en butik.
Den nye bygning er på 3.500 kvm og her vil man kunne købe værktøj, arbejdstøj, maling og leje af maskiner mv.
Et centralt element i udvidelsen er et 800 kvm stort område for arbejdstøj, som STARK kalder STARKs Mega Store-koncept for arbejdsbeklædning. Her finder man et bredt sortiment af tøj og sikkerhedssko fra bl.a. Mascot og Airtox, samt mulighed for at få tryk på tøjet.
Derudover er der skabt et åbent og tilgængeligt salgsområde, hvor kunderne hurtigt kan få kvalificeret rådgivning.
- Vi ønsker at gøre det så nemt som muligt for vores kunder at finde de rette materialer og få den nødvendige sparring. Derfor er vores personale altid synligt til stede, og vi har samtidig dedikerede mødelokaler for dem, der har brug for mere dybdegående gennemgang af deres projekter, siger Peter Pedersen, og fortsætter:
- Udvidelsen kommer til at gøre en stor forskel for vores kunder. Vi har fået et markant bredere sortiment, så uanset om man er tømrer, snedker, murer eller entreprenør, så behøver man kun at handle ét sted. Og der er nu også bedre plads, så vores kunder nemt kan komme rundt. Vores ambition med udvidelsen har ganske enkelt været at give vores kunder en endnu bedre oplevelse, når de besøger os, siger han.
Første etape af udvidelsen er nu færdig, og efter sommerferien påbegyndes næste fase: en modernisering af drive-in-området og de resterende bygninger.
-kis